Dobra kawa nie jest zła, czyli jogin też zasługuje na małą czarną

Czy kawa nam służy czy szkodzi? Odwieczne pytanie z gatunku „co było pierwsze – jajko czy kura?” Zadajemy je sobie od zawsze i nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. New York Times donosi, że picie umiarkowanych ilości kawy może zmniejszyć ryzyko demencji, zachorowania na cukrzycę typu drugiego i niektóre rodzaje raka, a może nawet przedłużyć nam życie. Są też dowody na to, że kawa może mieć negatywny wpływ na poziom estrogenu u kobiet, podnosić ciśnienie krwi i powodować zwiększone wydzielanie hormonów stresu. 

Więc skąd mamy wiedzieć, jak na nas działa kawa? Z pomocą przychodzi Ajurweda , która oferuje kilka ciekawych wskazówek. Każdy rodzaj żywności może być trucizną lub lekarstwem w zależności od indywidualnej konstytucji naszego ciała i tego, kiedy spożywamy dany pokarm. I choć Ajurweda pewnie nie zalecałaby zwiększania ilości spożywanej dziennie kawy , to jednak pod pewnymi warunkami można ją pić z umiarem. Jakie są te ajurwedyjskie warunki? Zobacz sam:

Zdefiniuj swoją doszę

Każdy z nas w zależności od indywidualnych uwarunkowań różnie reaguje na kawę, dlatego tak ważne jest , aby określić swoją konstytucję i dokonywać w związku z tą wiedzą odpowiednich wyborów. Według Ayurvedy konstytucja naszego ciała składa się z trzech dosz, subtelnych energii: vata, pitta i kapha, gdzie jedna z nich jest najczęściej dominująca.

Jeśli nie wiesz, jakim typem jesteś, zapraszam do rozwiązania krótkiego i prostego testu, który pozwoli Ci określić, która z energii przeważa w konstytucji Twojego ciała. Kiedy już ustalisz swój typ, czytaj dalej.

Kawa może wprowadzać stan równowagi u tych osób, które mają przewagę kapha w swojej konstytucji. Zasada umysł-ciało nawiązuje w tym aspekcie do elementów ziemi i wody. Nadmiar energii kapha objawia się m.in. tendencją do zatrzymywania wody w organizmie, przyrostu masy ciała, chorobami zatok, brakiem motywacji . Jeśli pasujesz do tego opisu, pij jedną filiżankę kawy dziennie. Kawa, jako gorący i stymulujący napój, zrównoważy cechy Twojej dominującej doszy, czyli ociężałość , wilgotność, spowolnienie.

Osoby z wysokim udziałem pitta (ogień i woda) lub vata (powietrze) w swojej konstytucji z kolei powinny być bardziej ostrożne. Jeśli ktoś z przewagą pitta jest już emocjonalnie czy fizycznie przegrzany, gorące i ostre właściwości kawy zwiększą jeszcze temperaturę.

Unikaj kawy , jeśli ..

… masz oznaki nierównowagi pitta, takie jak niestrawność , zgaga, refluks lub wysypki skórne lub jeśli często jesteś rozdrażniony, nadmiernie krytyczny czy zły.

… masz objawy nadmiaru vata, takie jak odwodnienie, suche włosy, suchość skóry, zaparcia , bezsenność, skłonność do zapominania, niepokój lub czujesz się wypompowany. Kawa tylko nasili te objawy.

Kieruj się natomiast poniższymi wskazówkami w zależności od tego, która dosza przeważa w Twoim ciele:

Kawa? Tak, ale tylko rano

Najlepszy czas w ciągu dnia na picie kawy jest między 6 rano a 10 rano, kiedy chłodne, ciężkie, ziemiste cechy kapha sprawiają, że czujemy się trochę ospali. Rozgrzewające i pobudzające właściwości kawy pomogą zrównoważyć naszą gnuśność stymulując umysł i trawienie.

XS czy XXL?

Odpowiednia ilość kawy może działać leczniczo, ale często pochłaniamy wielki kubek kawy na raz. Nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do odwodnienia i innych nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak refluks. Ajurweda nie zaleca więcej, niż jedną filiżankę kawy dziennie niezależnie od doszy. Zasada ta dotyczy nawet kapha. Jeśli chciałbyś ograniczyć spożycie kawy, zmniejsz jej porcję o połowę i wypij najpierw filiżankę ciepłej wody, aby nawodnić się i zawsze pij kawę na pełny żołądek. Muszę przyznać, że sama piję kawę dużych rozmiarów, ale w takich sytuacjach nie zwiększam ilości zmielonych ziaren, tylko ilość wody. I zawsze popijam kawę szklanką wody.

Przerzuć się na kawę organiczną

Nowoczesna Ajurweda (jeśli można tak ją w ogóle nazwać) zaleca picie tylko organicznej kawy. Dlaczego? Ponieważ konwencjonalne kawy mogą zawierać pestycydy, które kumulują toksyny w organizmie.

Wypróbuj ajurwedyjski sposób na kawę

Kawę wypita na pusty żołądek, zwłaszcza z samego rana, zakwasza organizm. Dodatkowo zastrzyk kofeiny może spowodować wahania energii. Spróbuj zatem ajurwedyjskiej metody picia porannej kawy:

Pamiętaj, że jedną z podstawowych zasad Ajurwedy jest obserwacja samego siebie, więc wypróbuj podany przeze mnie sposób na poranną kawę, zastosuj się do wskazówek i odpowiedz sobie na pytanie, czy kawa wpływa na mnie dobrze, czy też mi szkodzi?

Aktualności, Wszystkie wpisy, Żywienie