Jesienią sięgnij po dynię!

Dynia kojarzy mi się od pewnego czasu głównie z amerykańską tradycją Haloween, która podbiła serca Europejczyków. Wszechobecne lampiony z dyni z wyciętymi oczami i ustami prawie wyparły wspomnienie kremowej zupy dyniowej, którą przyrządzała moja babcia. Jako dziecko kręciłam nosem na widok pomarańczowej mazi na talerzu, której smak wydawał mi się mdły. Z wiekiem dojrzałam chyba do tego warzywa i wiele dałabym za talerz takiej domowej zupy w wykonaniu najlepszego z fachowców, czyli babci – osoby, którą chyba każdy z nas chowa w pamięci, jak strażnika rodzinnych receptur

Dopiero niedawno odkryłam dynię na nowo i, jak się okazuje, jest to nie tylko warzywo o fantastycznym smaku, kremowej konsystencji, ale również niskokaloryczne źródło witamin i naturalny kosmetyk! A trudno o lepszą porę roku na czerpanie korzyści z jej dobroczynnych właściwości. Właśnie teraz, jesienią, stragany obsypane są pomarańczowymi kulami w najróżniejszych rozmiarach, rodzajach, odcieniach. Wprost nie sposób się oprzeć tej ferii jesiennych barw dyni w towarzystwie patisonów, kabaczków i cukinii. Nic tylko maszerować do kuchni i zabierać się za gotowanie, pieczenie czy nawet marynowanie, bo jak wspomniała z dyni można zrobić nie tylko lampion czy zupę:)

Słów kilka o witaminkach

Dynia zawiera duże ilości rzadko spotykanych w warzywach i w owocach witamin, takich jak K i T. Szczególnie niedobór witaminy K może być niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ witamina K wpływa na krzepliwość krwi. Miąższ dyni zawiera także witaminę D, witaminy, A, E, C , PP, pektyny , sole mineralne. Jest źródłem kwasu askorbinowego, który zapobiega infekcjom. Jest też bogata w witaminę B, która pomaga w walce z bezsennością, problemami skóry i włosów. Ponadto w dyni znajdziesz też kwas jabłkowy, glukozę, fruktozę i sacharozę.

Celuloza zawarta w dyni jest łatwo przyswajalna przez organizm osłabiony chorobą, dlatego dania przygotowywane z dyni są włączane do diet profilaktycznych. Żelazo, miedź, fosfor z kolei biorą udział w procesie wytwarzania krwi w organizmie, dlatego zaleca się ją w profilaktyce niedokrwistości i miażdżycy.

Dynia z medycznego punktu widzenia..

Jedną z najbardziej przydatnych właściwości dyni jest jej działanie oczyszczające (wspomaga usuwanie cholesterolu, toksyn i zanieczyszczeń z organizmu i reguluje trawienie). Ponadto:

Dynia czyli dieta fit

Ma niską wartość kaloryczną i jest idealnym składnikiem diet. Dieta, która zakłada zastosowanie surowej i gotowanej dyni pozwala wyeliminować nadmiar płynów z organizmu, co prowadzi do zmniejszenia wagi.

Dynia jako naturalny kosmetyk

Witaminy zawarte w dyni pomagają utrzymać elastyczność skóry i pozbyć się zmarszczek, plam skórnych, a nawet piegów. Jest to uniwersalny produkt zarówno dla osób o tłustej jak i suchej cerze. W okresie dojrzewania maseczka z dyni złagodzić trądzik, podrażnienia skóry, zmniejszy pory i skóra stanie się bardziej rozjaśniona.

Jak wykorzystać kosmetyczne właściwości dyni?

Kilka faktów na temat dyni

Dynia od kuchni..

Dynię można przyrządzać na wszystkie sposoby: pieczoną, duszoną, smażoną. Ja jednak preferuję ją w wersji gotowanej na parze, aby uzyskać maksymalną liczbę składników odżywczych. W Chinach np. spożywa się gotowane liście tej rośliny jako dodatek do obiadu czy też w zupach. W Austrii natomiast, w rejonie Styrii, bardzo popularny jest Kürbiskernöl, czyli olej z pestek dyni, który zawsze przy okazji tam kupuję.

Olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni

Olej ma fantastyczny smak, zapach i ciemną, smolistą barwę (uwaga! zostawia plamy na ubraniach). Ten niemalże orzechowy smak nie sposób pomylić z innym. Zawsze dodaję go do sałatek, ale ostatnio miałam okazję spróbować lodów waniliowych z dodatkiem odrobiny oleju z pestek dyni i przyznam, że ta osobliwa wariacja na temat dyni okazała się być fenomenalnym w smaku deserem. Na takie połączenie mogli wpaść tylko słynący z produkcji oleju Styryjczycy:)

Ale nie tylko Austriakom bliski jest smak tego warzywa. Na subkontynencie indyjskim, gdzie dynia popularna jest jako kaddu lub sitaphal, przygotowuje się z niej słodkie dania, desery, zupy, curry, itd.

W jaki jeszcze sposób można wykorzystać dynię? Do placków, naleśników, ravioli,itp. Powstają z niej także wspaniałe suflety, farsze, zupy, a prażone nasiona mogą być spożywane jako zdrowa przekąska.

Tak więc wszechstronne zastosowanie dyni daje duże pole do popisu przede wszystkim w kuchni, ale nie zapominajmy o jej kosmetycznych właściwościach. Z resztą, duża dynia wystarczy do realizacji wszystkich naszych fantazji – nie tylko tych kulinarnych:)

*http://www.nutrition-and-you.com/pumpkin.html

  http://www.zid.com.ua/rus_creativework/tykva-

Wszystkie wpisy, Żywienie , ,