Jak zrównoważyć siłę i elastyczność?

Jak zrównoważyć siłę i elastyczność?

Często zdarza się, że ludziom, którzy są elastyczni, brakuje siły i odwrotnie. Jeśli chodzi o jogę, możesz wykorzystać elastyczność, aby zwiększyć swoją siłę i swoją siłę do pracy nas swoją elastycznością. Piękno jogi polega na tym, że siła i elastyczność są ze sobą ściśle powiązane i musimy tylko znaleźć równowagę między nimi.

Podczas rozciągania należy pamiętać, aby rozluźnić mięśnie, które chcemy rozciągnąć i wykorzystać w tym celu napięcie mięśni wokół tych rozciąganych. Do urazów dochodzi często, gdy robimy coś dokładnie odwrotnego: zbyt duży nacisk kładziemy na rozciągane mięśnie, a wszystkie mięśnie dookoła są rozluźnione, co wprowadza zbyt dużego napięcia na więzadła. Jedyny moment, w którym powinieneś dopuścić do rozluźnienia całego ciała, to czas po rozciąganiu.

Przykładowo: ktoś może pomóc Ci zbliżyć Twoją nogę do głowy, ale gdy ją puści, noga spada. Może i masz na tyle elastyczności, aby wykonać taką pozycję, ale brak Ci siły, by ja w tym ułożeniu utrzymać. I to nie jest też tylko kwestia tego, ile można wykrzesać z siebie siły, ale także tego, jak poprawnie ją rozłożyć.

Jak zwiększyć siłę poprzez elastyczność?

Należy pamiętać, że pod pojęciem siły należy rozumieć zarówno rozciąganie, jak i napinanie mięśni. Napinając biceps, rozluźniasz triceps, wydłużając rękę z kolei napinasz triceps. Rozciąganie pomoże Ci wzmocnić niektóre mięśnie.

Jak tylko nauczysz się poprawnie wykorzystywać swoją siłę i elastyczność, zrozumiesz, jak ściśle są ze sobą powiązane. Zaawansowany praktyk jogi wykonujący trudne pozycje wydaje się nie wkładać w nie zbytniego wysiłku. To dlatego, że rozumie zasadę działania równowagi między siłą a elastycznością.

Często do nauczycieli czy trenerów personalnych kierowane są prośby, aby pokazali asany czy ćwiczenia pomagające albo zwiększyć elastyczność, albo siłę. W jodze jedno bez drugiego nie istnieje. Aby poprawnie wykonać pozycję, należy równy nacisk kłaść na oba te aspekty pracy z ciałem.

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy , ,