Dietetyczny deser na poprawę nastroju – melon Cantaloupe w czerwonym winie

Długi majowy weekend oznacza dla jogina nie tylko zwiększone możliwości czasowe na doskonalenie praktyki własnej, ale także szanse na eksperymenty w kuchni. A że jogin musi/powinien jeść lekkostrawne dania, aby móc sobie pozwolić na regularną praktykę bez uczucia ciężkości w żołądku, to musi starannie dobierać swoje potrawy. No a czymże byłby tak długi czas relaksu i odpoczynku od pracy bez DESERU?? No na pewno byłby to czas nieco uboższy w przyjemne doznania.

A zatem ze względu na zamknięte w święta majowe sklepy  z odpowiednim wyprzedzeniem pomyślałam o zakupie składników na majowy deser, którym będą wydrążone kuleczki melona zalane syropem z czerwonego wina.

Składniki:

Ale jakiego melona wybrać?

Jest wiele odmian melonów, które różnią się kolorem i skórki czy kolorem miąższu. Przede wszystkim jednak różnią się smakiem. Najczęściej wykorzystywane w kuchni są gatunki:

Ja natomiast uwielbiam melona cantaloupe (kantalupa), który ma chropowatą skórkę z bruzdami i zielony miąższ. Jest to bardzo delikatna odmiana i nie można jej owoców przechowywać zbyt długo.

No to do dzieła..

Aktualności, Wszystkie wpisy, Żywienie ,