Pudding Chia z owocami granatu

Pudding Chia z owocami granatu

Dla starożytnych Majów nasiona chia były podstawowym artykułem spożywczym i medycznym w jednym. Tymczasem również Europa zwróciła uwagę na ten starożytny produkt określany obecnie mianem Super Food. Dzięki zawartości antyoksydantów, wapnia, potasu, żelaza, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 spychają inną zdrową żywność na dalszy plan.

Więcej o zdrowotnych właściwościach chia napiszę w kolejnym poście, ponieważ warto przyjrzeć się bliżej tym malutkim, ale jakże dobroczynnym nasionkom.

Jakiś czas temu sama postanowiłam wypróbować, jak smakuje baaaardzo popularny pudding chia. Poszukiwanie alternatywnych źródeł białka stało się moim celem w związku z problemami żołądkowymi, jakich ostatnio doświadczam po spożyciu mięsa. Z resztą, po obejrzeniu filmu na YT, w którym pokazano, jakim procesom poddaje się kurczaki, aby zwiększyć ich masę, odechciało mi się tradycyjnej piersi z kurczaka.

Nasiona chia to natomiast wysokobiałkowa alternatywa, którą warto rozpatrzyć, jako suplement diety.

 Pudding chia skladniki

Składniki (jak na zdjęciu):

Przygotowanie:

Nasiona szałwi namaczamy w proporcji 2-3 łyżki na szklankę płynu

nasiona chia zalane mlekiem

Taką miksturę pozostawimy na 2-3 godziny w lodówce, a najlepiej na całą noc. W efekcie nasionka tworzą z płynu, w którym zostały zamoczone, ciekawą, żelową substancję:)

nasiona chia po namoczeniu

Do tak przygotowanych nasion dodajemy serek wedle uznania, miód, i mieszamy. Dekorujemy owocami. Oczywiście to, jakich owoców dodacie, zależy od was. Ja zdecydowałam się na to, co miałam w lodówce, czyli krwisto czerwone owoce granatu:)
Pudding chia z owocami granatuSmacznego!

Aktualności, Przepisy kulinarne, Wszystkie wpisy ,