Właściwości zdrowotne nasion CHIA

Właściwości zdrowotne nasion CHIA

O właściwościach zdrowotnych nasion chia napisano już masę artykułów, a mimo to dopiero ostatnio odkryłam je dla siebie.

Nasiona Chia – źródło energii starożytnych Majów

Znacie nasiona Chia? Małe nasionka z Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej obecnie podbijają rynek zdrowych produktów spożywczych. Przypisuje się im najróżniejsze dobroczynne właściwości i określa mianem Superfood. Nie jest to jednak żadna nowość czy wyhodowana odmiana jakiejś rośliny. Chia (Salvia Hispanica) z rodziny mięty znana była już starożytnym Majom.

W starożytnych kulturach te bogate w białko nasiona należały do podstawowych artykułów spożywczych i traktowane były głównie jako źródło energii. W wolnym tłumaczeniu z języka Majów Chia oznacza „siłę”. Jeśli wierzyć meksykańskiej medycynie ludowej, pojedyncza łyżeczka nasion Chia wystarczy, aby dostarczyć jednej osobie wszystkich odpowiednich składników odżywczych na 24 godziny. Co zatem kryje się w tych magicznych nasionach?

Nasiona Chia – magazyn składników odżywczych

Nasiona Chia określane są mianem „Super Food”. Dlaczego? Ponieważ pod względem zawartości składników odżywczych znacznie przewyższają inne produkty żywnościowe.

Nasiona Chia – najlepsze jedzenie?

Holistycznie zorientowani dietetycy twierdzą, że nasiona Chia to małe bomby odżywcze zapewniające energię na dłuższy czas, a także pomagające w trawieniu innych pokarmów. Jako część posiłku, mają korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Tworząc barierę między węglowodanami i enzymami trawiennymi, spowalniają przekształcanie węglowodanów na cukier. W ten sposób energia z pożywienia powoli uwalniana jest do organizmu. To ważna informacja nie tylko dla sportowców, ale także diabetyków.

Zamoczone przed spożyciem nasiona zatrzymują wodę, dzięki czemu utrzymują właściwy bilans wodny w organizmie, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, bez zalegania w żołądku. Po namoczeniu powiększają swoją objętość nawet dwunastokrotnie i przechodzą przez przewód pokarmowy czyszcząc go niczym miotła Dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi usuwają złogi i regulują wypróżnienia.

Inną zaletą nasion chia w porównaniu do zbóż jest to, że są one pozbawione glutenu. Osoby z nietolerancją glutenu znajdą w tych nasionach wysokowartościową alternatywę.

Nasiona Chia – domowa apteczka

Już w czasach starożytnych kultur Majów i Azteków znane i cenione były uzdrawiające właściwości nasion Chia. Ich siła polega na zdolności do wiązania i odprowadzania kwasów i toksyn. Dzięki nim możemy zapobiegać potencjalnym chorobom i leczyć istniejące. Jednocześnie wysoka zawartość składników odżywczych sprzyja budowie struktur tkanek, co ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju płodu w okresie ciąży.

Poniżej lista dolegliwości i chorób, w leczeniu których nasiona chia znajdują zastosowanie:

Aktualności, Wszystkie wpisy, Żywienie ,