Joga na lepsze trawienie

Joga na lepsze trawienie

Znasz to fantastyczne uczucie po masażu ciała? Cóż, Twój układ pokarmowy czuje się tak samo po sekwencji odpowiednio dobranych asan. Jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube tworzą system trawienny wraz z  zębami, językiem, wątrobą, pęcherzykiem żółciowym i trzustką. Przez cały dzień twój system trawienny przetwarza żywność, wydziela płyny, trawi błonnik, przyswaja składniki odżywcze i usuwa odpady. Tak przynajmniej powinno być, gdy wszystko funkcjonuje prawidłowo.

Czasami mogą wystąpić niestrawność, zgaga, wzdęcia, ból, zaparcia lub biegunki.Regularna praktyka jogi może pomóc w zapobieganiu tego rodzaju problemom lub w leczeniu przewlekłych dolegliwości trawiennych. Istnieją pewne proste, podstawowe pozycje, które można łatwo włączyć do regularnej praktyki. Zestawienie ich w krótkich sekwencje może być bardzo skuteczne nawet przy sporych ograniczeniach czasowych.

Już starożytni jogini rozumieli, że dobre trawienie jest kluczem do zdrowia i starali się zrozumieć połączenie na linii ciało i umysł. Terapeuci jogi postrzegają układ pokarmowy, jak bardzo wrażliwe zwierciadło umysłu i zachęcają osoby z problemami trawiennymi do badania ogólnego stylu życia, emocji i innych komponentów psychicznych w procesie leczenia. Pomyśl o tym w ten sposób – umysł jest jak morze, ciało jak ziemia, a brzeg to strefa ich wzajemnego oddziaływania. Gdy umysł jest spokojny i zrelaksowany, morze jest spokojne. Gdy umysł jest niespokojny, morze jest burzliwe i fale uderzają o brzeg, systematycznie niszcząc ląd. To psychosomatyczny proces, który może wywołać problemy ze strony przewodu pokarmowego i w organizmie. Niektóre typowe przykłady wpływu stresu na układ trawienny to skurcze przełyku, niestrawność, nudności, biegunka, zaparcia, wrzody żołądka, celiakia, zespół jelita drażliwego, a także inne cięższe dolegliwości trawienne.

Gdy człowiek jest pod wpływem stresu, w ciągu kilku sekund, większość krwi w organizmie zostaje stłoczona do przewodu pokarmowego i do głównych grup mięśni. Ma to negatywny wpływ na skurcze mięśni układu pokarmowego, które pomagają przesuwać żywność, jak również płyny i wydzieliny potrzebne do trawienia. Ten szczególny mechanizm działa dobrze w stanie zagrożenia (jak za czasów jaskiniowców, którzy uciekali przed drapieżnikiem), ale wymaga okresu relaksu i regeneracji dla zrównoważenia reakcji. Wiele z nas żyje w stanie ciągłego stresu i nie daje sobie wystarczająco dużo czasu na relaks.Ciało nie wie, jak odróżnić stres wywołany ucieczką przed przysłowiowym tygrysem od stresu związanego z zebraniem w pracy, trudną sytuacją rodzinną, a nawet oglądaniem horroru – jego reakcja jest taka sama we wszystkich przypadkach.

W jaki sposób joga może pomóc na problemy z trawieniem?

Pozycje jogi oddziałują na tkanki miękkie, jak ręka delikatnie ściskająca gąbkę. W trakcie wykonywania asan narządy układu pokarmowego są ściśnięte, co pobudza przepływ płynów. Dzięki temu ciało jest w stanie sprawniej usuwać toksyny z organizmu. W czasie rozciągania natomiast nowe substancje odżywcze są transportowane do oczyszczonych komórek. W ten sposób systematyczna praktyka jogi masuje najważniejsze organy związane z układem pokarmowym, pobudza mięśnie przewodu pokarmowego oraz zwiększy ruchy jelit znane jako perystaltyka. Ćwiczenia oddechowe, czyli pranajama, przekazują tlen wgłąb komórek i pomagają im wchłaniać substancje odżywcze i wydalać produkty przemiany materii. Wszystkie narzędzia pracy, jakie oferuje nam joga, pomagają zmniejszyć reakcję na stres i przywrócić równowagę autonomicznego układu nerwowego.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie ćwiczenia mogą nam pomóc na wszelkie dolegliwości układu trawiennego.

Aktualności, Video, Wszystkie wpisy
  1. Dominika pisze:

    Czy zna Pani jakieś ćwiczenia wzmacniające dolne mięśnie brzucha, mięśnie miednicy? Od lat mam problem z bolesnymi miesiączkami. Lekarz wykluczył chorobę – taki mój „urok”. Ale obiło mi się o uszy, że kobiety rozciągnięte i ze wzmocnionymi mięśniami lepiej przechodzą ten czas. Może można do tych ćwiczeń użyć piłki gimnastycznej?
    Pozdrawiam :)
    Dominika