Supta Padangusthasana I (rozciąganie nóg w leżeniu, I)
सपपदङ षसन
Wskazania:
- Rwa kulszowa
- Bole dolnej części pleców
- Płaskostopie
- Wady postawy
- Dolegliwości trawienne
- Dolegliwości enstruacyjne
- Nadciśnienie
- Paraliż nóg,
- Ciąża
Przeciwwskazania:
- Biegunka
- Bole głowy
- Urazy ścięgien
Asany przygotowujące do pozycji:
- Adho Mukha Svanasana
- Baddha Konasana
- Uttanasana
Technika wykonania pozycji:
-
Pozycja wyjściowa: Supta Tadasana
Połóż się na macie i połącz nogi w osi ciała. - Nogi: Unieś rzepki kolan i zrotuj uda do wewnątrz. Wypchnij pięty, wydłuż wewnętrzną krawędź sródstopia.Palce stóp wydłużone i rozszerzone.
- Ugnij prawą nogę i załóż pasek u podbicia pięty.
Chwyć dłońmi oba końce paska. Pasek nie powinien przesuwać się na śródstopie. Początkowo trzymajcie nogę ugiętą, kolano blisko klatki piersiowej i stopę równolegle do sufitu.
- Napierając nogą na pasek powoli prostuj nogę w kolanie aż do momentu, w którym znajdzie się w ułożeniu prostopadłym do podłogi. Ręce trzymające dwa końce paska są mobilne, co umożliwia swobodne odsunięcie nogi od tułowia do momentu, w którym ustawimy ją w pionie.
- Dłonie: Wnętrza dłoni skierowane są do twarzy, co umożliwia rotację ramion na zewnątrz i rozszerzenia klatki piersiowej.
- Barki: spoczywają na macie, nie odrywaj ich od podłoża. Lekko ugnij ręce w łokciach, by zapobiec odrywaniu się barków. Cała tylna część ciała powinna jak największą powierzchnią przylegać do maty.
- Noga w dole: stanowi podstawę pozycji. Noga ta powinna być mocno przytwierdzona do maty, udo zrotowane do wewnątrz, pięta wypchnięta, wydłużone i rozszerzone palce, wydłużona wewnętrzna krawędź stopy. Cały czas dociskaj nogę do maty.
- Noga w górze: wykonuj pracę odsuwając przód nogi w kierunku tyłu nogi, czyli w kierunku ściany znajdującej się za nogą i ściągając nogę w dół przy pomocy paska (dzięki czemu przytwierdzamy biodro do podłoża). Staramy się, by pośladek jak największą powierzchnią przylegał do maty. Noga nadal pozostaje jednak w ułożeniu prostopadłym do podłogi. Nasada dużego palca uniesiona jest w górę, wewnętrzna krawędź stopy uniesiona do góry, wyciągnięty tył piety.
- Pozycja końcowa: Supta Tadasana
- Po kilku oddechach w pozycji ugnij kolano i zdejmij pasek. Dołącz prawą nogę do lewej nie odrywając lewej od maty. Połącz nogi w osi ciała i zrotuj uda do wewnątrz podobnie jak przy wchodzeniu do pozycji.
- Następnie wykonaj to samo na druga stronę.
Najczęstsze błędy
Barki odrywają się od podłogi
Pasywna noga leżąca na macie
Ugięta lub/i unosząca się noga leżąca na macie
Dla początkujących:
- Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać prosto nogi znajdującej się na podłodze, możesz ułatwić sobie pozycję opierając stopę o ścianę.
- Użyj dwóch pasków, by lepiej wyczuć pracę w pozycji. Załóż pętlę jednego paska w pachwinie lewej nogi i na podbiciu stopy prawej nogi. Noga w pętli jest lekko ugięta tak, by nie wyprostowała się całkowicie, gdy pasek będzie już napięty. Napieranie prawą nogą na pasek i jednoczesne dążenie do wyprostu nogi daje Ci możliwość ściągania bioder w dół i przytwierdzania ich do maty. Następnie zakładasz drugi pasek na lewą nogę, na podbicie pięty i prostujesz nogę do pionu wykonując tę samą pracę, jak powyżej.
Dla zaawansowanych:
- Zamiast używać paska, obejmij palcem wskazującym, środkowym i kciukiem duży palec nogi.
Staraj się przybliżać wyprostowaną nogę do tułowia.
Rękę od strony nogi znajdującej się na ziemi możesz ułożyć wzdłuż ciała, lub jeśli trudno Ci utrzymać równowagę połóżyc ją w linii ramion pamiętając, by nie odrywać dolnej nogi od maty.
Korzyści
- Otwieranie bioder
- Rozciąganie ud, tyłów nóg, pachwin
- Uelastycznienie stawów miednicy
- Wzmacnia kolana
- Stymuluje prostatę
- Poprawia trawienie
- Łagodzi bóle pleców, rwę kulszowa i dolegliwości menstruacyjne
- Obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi,
- Koryguje płaskostopie
- Wspomaga leczenie niepłodności
- Zapobiega powstawaniu przepukliny,
- Koi nerwy,
- Poprawia krążenie krwi okolic miednicy i nóg,R
- Rozciąga ścięgna podkolanowe
Aktualności, Asany leżące, Ilustrowany atlas asan, Wszystkie wpisy
Ostatnie komentarze