7 sposobów ochrony kolan w czasie praktyki asan

 1. Unikaj przeprostów

  Kiedy stawy są zbyt mobilne i przeginają się zbyt daleko w drugą stronę, mówimy o przeprostach. W przypadku kolan przeprost często widoczny jest w pozycjach, w których w nogi są wyprostowane, takich jak Trikonasana czy Paschimottanasana, wprowadzając niezdrowe napięcia w więzadłach. Jeśli masz skłonność do przeprostów, uginaj lekko nogi w kolanach podczas pozycji stojących i utrzymuj ciężar równomiernie na czterech rogach stopy. W pozycjach siedzących ze skłonem umieścić zwiniętą matę lub koc pod kolanami wyprostowanej nogi lub nóg.

 2. Zacznij od stóp

  Właściwe ustawienie ciała począwszy od stóp jest kluczem do równomiernego rozkładu ciężaru na więzadłach po obu stronach kolana. Gdy wszystkie więzadła są równie silne, rzepka przesuwa się bez wysiłku w górę i w dół, a chrząstka nie ściera się. Rozdzielaj palce i dociskaj czterech rogi stopy w każdej pozycji, nawet w pozycjach odwróconych. Jeśli twoje stopy nie są z prawidłowo ustawione, odbije się to negatywnie na kolanach.

 3. Ustawiaj kolana w linii

  Przy przechodzeniu do głębokich zgięć kolan, jak w pozycjach Virabhadrasana II czy Parsvakonasana, najpierw ustaw zgięte kolano nad kostką, a następnie przesuń lekko nad drugi palec u stopy. Kieruj cały czas świadomość do tylnej stopy, dociskając ją równomiernie i unosząc jednocześnie łuk przedniej. Jeśli pozwolisz, żeby łuk stopy opadł, kolano przesunie się nad duży palec, co może stać się przyczyną różnego rodzaju urazów stawu kolanowego.

 4. Bądź wyczulony na subtelne sygnały

  Często kolana nie dają natychmiastowych informacji o tym, że coś złego się dzieje. Dopiero później zdajesz sobie sprawę, że nadwyrężyłeś kolano w jakiejś asanie. Jeśli chodzi o kolana uczucie, które w innych przypadkach byłoby tylko ostrzeżeniem, należy potraktować, jako czerwone światło. Jeśli czujesz ból po wyjściu z pozycji ze zgiętym kolanem, może oznaczać to, że zbyt mocno pracowałeś w asanie.

 5. Buduj siłę poprzez balansowanie

  Pozycje równoważne, zwłaszcza takie, które wymagają ruchów na zgiętej nodze, jak Garudasana (pozycja orła), są szczególnie korzystne. Bardzo dynamiczne pozycje równoważne chronią kolana przed przyszłymi uszkodzeniami poprzez ćwiczenie prawidłowego ustawienia, a nie tylko pracę mięśni.

 6.  Korzystaj z pomocy

  Jeśli chodzi o asany siedzące, nic nie sprawia kolanom większego szczęścia, niż pomoce. W Virasanie (siadzie bohatera) spróbuj podnieść wysokość, na której siedzisz przy pomocy koca lub bloku. Za każdym razem, gdy kolana są mocno zgięte, jak w Balasanie (pozycji dziecka) lub Marichyasana III można zmniejszyć nacisk na kolana umieszczając zwinięty koc jak najgłębiej w tyle kolan przed ich zgięciem.

 7. Pamiętaj o rozgrzewce otwierającej biodra

  Jeśli duże stawy nie są otwarte, małe stawy zawsze będą przejmowały napięcie. Wiele osób uszkadza sobie kolana w czasie wykonywania lotosu właśnie dlatego, że ich biodra nie są gotowe. Rozpocznij więc od pozycji otwierających biodra, jak Baddha Konasana czy Gomukhasana.

Aktualności, Joga jako sposób na leczenie i profilaktykę, Wszystkie wpisy