Elastyczność a praktyka jogi

Elastyczność a praktyka jogi

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z jogą zadaje sobie pytanie: czy mogę ćwiczyć jogę, skoro nie jestem ani elastycznym, ani giętki? Odpowiedź brzmi:tak !

Można powiedzieć, że jesteś wprost idealnym kandydatem. Wiele osób sądzi, że trzeba być niezwykle giętkim i elastycznym, aby zacząć praktykować jogę. Ale tak jak nie korzystasz z usług instruktora jazdy na snowboardzie potrafiąc już szusować po stokach, tak i nie rozpoczynasz zajęć jogi potrafiąc wygiąć się w łuk. Wszystko przychodzi z czasem. Dzięki regularnym i systematycznym treningom Twoje ciało zyska elastyczność będąc źródłem bardzo przyjemnego odczucia, siły wewnętrznej i wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego.

Duża elastyczność to niewątpliwa zaleta, jeśli dysponujesz również odpowiednią siłą mięśni, która wspierania ruchy czy to w tańcu, jodze czy lekkoatletyce. Zazwyczaj osoby o super elastycznej konstytucji mają mniej ogólnej siły mięśniowej, przez co są bardziej podatne na urazy. Największą pułapką osób elastycznych jest to, że są pewni swojej gibkości, przez co wykonują ruchy w pozach bez skupienia czy świadomości ciała. To najczęstsza przyczyna kontuzji, a nie aktywność fizyczna sama w sobie. Dlatego wszystkie ćwiczenia należy wykonywać z uwagą i koncentracją. Idealnie, jeśli mamy kogoś (nauczyciela), który hamuje nas w zapędach i uczy świadomości każdego ruchu, powolnego wchodzenia i wychodzenia z pozycji.

Bycie niezwykle elastycznym nie oznacza od razu gotowości do wchodzenia w zaawansowane pozycje. Joga daje nam możliwość osiągnięcia efektów nawet, gdy wykonujesz zupełne podstawy danej pozycji. Nieraz spotyka się uczniów, którzy mają jakąś naturalną zdolność do praktyki jogi i ale ich błąd polega na tym, że starają się osiągać cele zbyt szybko. Wbrew powszechnie obowiązującej opinii osoby te napotykają na problemy i trudności. Wynikają one ze zbytniego rozciągnięcia mięśni i więzadeł utrzymujących stawy na miejscu. Zbyt głębokie i nieuważne wejście do pozycji powoduje nacisk stawu na okoliczne tkanki, co może prowadzić do kontuzji. Jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że nadmiernie rozluźniony staw może zachwiać cała konstrukcją ciała, dojdziesz do wniosku, że zbytnia elastyczność (niekontrolowana i nie poparta siłą mieśni) może stać się przyczyną uszkodzeń, a rozluźniony staw przekształci się w słabe ogniwo.

Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy ,