Hanumanasana (pozycja małpy)

Hanuman, oddany sługa Ramy, który brał udział w wojnie wywołanej uprowadzeniem na Sri Lankę żony Ramy – Sity. Pozycja ta ma naśladować słynny skok Hanumana przez morze – z Indii do Sri Lanki. Świadomość, skąd wywodzą się nazwy poszczególnych pozycji, zawsze jakoś ułatwia ich wykonanie. Można lepiej zrozumieć, jaką pracę mamy wykonać, mając na uwadze przesłanie, jakie niesie ze sobą dana pozycja.

Hanuman był synem Waju, boga wiatru. Jego umiejętność latania pozwalała mu rywalizować nawet z Garudą, mitycznym ptakiem-wierzchowcem Wisznu. Postać Hanumana opisana jest bajecznie, jako boga który chwytał obłoki, wyrywał drzewa, kruszył skały i podnosił góry. To patron zapaśników i walczących. Jego wizerunek z maczugą w ręce jako potężnego zapaśnika z głową małpy widniał na fladze rydwanu Kriszny i Ardżuny przygotowujących się do wojny. Miał gwarantować zwycięstwo.

Obok krów, kobr i innych węży, małpy wraz z Hanumanem są najlepiej traktowanymi zwierzętami Indii.

Hanumanasana jest zaawansowaną pozycją, nie wykonuj jej dopóki nie, będziesz przygotowany. W przypadku zaawansowanych asan zazwyczaj staramy się na siłę wejść do pozycji, żeby wyglądać, jak  ta pani/ten pan na zdjęciu, choć ciało nie jest jeszcze gotowe. Nawet Iyeangar w „Świetle jogi” zaznacza, że pozycja wymaga od ucznia długiego przygotowania. Nie bój się więc korzystać z pomocy, przećwicz też asany przygotowujące:

Asany przygotowujące:

znak pozwolenia   Korzyści:

znak zakazuPrzeciwwskazania

 Technika wykonania

  1. Do pozycji wchodzimy z pozycji psa z głową w dół przesuwając prawą nogę po macie do przodu. Po woli prostuj lewą i prawą nogę starając się dociskać prawe udo do podłogi. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tą pozycja, będzie to dobry moment, żeby się zatrzymać. Palce tylnej nogi są podwinięte, co pomaga utrzymać miednicę w pionie. Kiedy już wypracujesz sobie solidny fundament, możesz wyprostować palce tylnej nogi i wyciągnąć stopę.
    Hanumanasana - podwinięte palce tylnej stopy

    Hanumanasana – podwinięte palce tylnej stopy

2. Następnie możesz pochylić się do przodu, oprzeć czoło na goleni, objąć ręce za stopą. Upewnij się, że biodro nogi z tyłu nie odchyla się na
bok, lecz mocno przywiera do maty.Pozostań w tej pozie przez 30 sekund do minuty .
3. Aby wyjść z pozycji oprzyj ręce na podłodze, podwiń palce tylnej nogi, unieś się podpierając się na rękach i przejdź do psa z głową w dół.
Następnie wykonaj pozycję na drugą ostronę

 

Aktualności, Asany siedzące, Ilustrowany atlas asan, Wszystkie wpisy , ,
  1. Michał pisze:

    Tak się składa, że lepszy efekt fizjologiczny da zrotowanie przedniej nogi na zewnątrz. W pozycji tej aktywne są zginacze biodra (przednia noga) i prostowniki biodra (tylna noga). W celu stablizacji stawów biodrowego i krzyżowo-biodrowego dobrze byłoby uaktywnić mięśnie otaczające te stawy. Za rotację zewnętrzną uda odpowiada częściowo mięsień pośladkowy duży, który jest równocześnie głównym prostownikiem biodra. Skręcenie uda przedniej nogi zapewni aktywność mięśni z przodu i z tyłu stawu. Naciśnięcie piętą przedniej nogi w dół i podjęcie próby przesunięcia jej na zewnątrz uaktywni napinacz powięzi szerokiej (czyli mięsień po zewnętrznej stronie uda).

    Co twoim zdaniem ma dać samo skręcenie uda do środka?