Jaką matę do jogi wybrać?

Jaką matę do jogi wybrać?

Jeszcze piętnaście lat temu mieliśmy do wyboru jeden podstawowy rodzaj maty do jogi – wykonany z PCV i charakteryzujący się dobrą przyczepnością, a jedyny wybór, jakiego mogliśmy dokonać, dotyczył koloru. Obecnie możemy wybierać spośród mat w zależności od rodzaju naszej praktyki i innych subiektywnych kryteriów.

Oprócz kolorów i wzorów, które przyprawiają nas o szybsze bicie serca, Twoja mata do jogi musi umożliwić Ci utrzymanie stabilności w pozycji. Ponadto przechowywanie jej i transport nie powinno być kłopotliwe. Możesz również dodać do tego wszystkiego kolejne kryterium i życzyć sobie, aby mata była przyjazna dla środowiska. Wszystkie te parametry uzależnione są od sposobu wykonania maty: jej grubości, materiału, a także od struktury.
jak zorganizowac przestrzen do jogi w domu

1. Grubość

Dlaczego grubość maty jest tak istotna?
Od tego, jakiej grubości jest Twoja mata, zależy też wygoda i bezpieczeństwo wykonywanych asan. Z jednej strony grubsza mata jest lepsza, ponieważ chroni kolana w pozycjach, w których np. klęczymy i kolano nie spoczywa na twardej powierzchni. Z drugiej strony zbyt gruba mata utrudnia ugruntowanie (zakorzenienie) pozycji, co może nam doskwierać np. podczas wykonywania pozycji drzewa.

Dostępne opcje:

Podstawowe kwestie do rozważenia:
Zastanów się,

Zdecyduj się na standardową grubość maty ok 3,20 mm, jeśli komfort podróżowania jest dla Ciebie istotny. Wybierz matę premium o grubości 6,40 mm jeśli przedkładasz komfort w czasie wykonywania ćwiczeń nad wygodę podróżowania. Możesz także zakupić matę składaną o grubości 1,60 mm, którą włożysz do walizki i bez problemu będziesz podróżował i ćwiczył na wakacjach, czy w podróży służbowej.

Plusy i minusy:

(-) za grubsze maty musimy zazwyczaj nieco dopłacić ,

(+) ale są bardziej komfortowe i miękkie

 (-) grubsza mata zajmuje więcej miejsca i jej waga jest większa w porównaniu do maty cieńszej

(+) ale  jest trwalsza zwłaszcza, jeśli praktykujemy jogę dynamiczną
(+) najcieńsze dostępne na rynku maty można nawet składać w kostkę i przewozić w walizce, czy plecaku

jaką matę do jogi wybrać

jaką matę do jogi wybrać

2. Materiał

Dlaczego ważny jest materiał, z którego wykonana jest mata?
Materiał Twojej maty decyduje o przyczepności, ekologiczności i podatności na odkształcenia pod wpływem nacisku, a także o wytrzymałości.

Dostępne opcje: Większość standardowych mat wykonanych jest z PCV, tzw. winylu. Nowsze, bardziej przyjazne dla środowiska wykonane są z kauczuku naturalnego i ekologiczny, juty, bawełny organicznej lub bawełny naturalnej.

Podstawowe kwestie do rozważenia:
Jeśli jesteś uczulony na lateks, unikaj mat wykonanych z naturalnej gumy. Jeśli skłaniasz się ku wypróbowanym i przyczepnym matom, wybierz matę z PCV, która zniesie intensywną eksploatację przez dłuższy czas. Podatność na odkształcenia może się różnić w zależności od różnych mieszanek materiałów, jednak na ogół najlepsze parametry w tym zakresie wykazują maty z PCV; juta i bawełna z kolei osiągają pod tym względem najgorsze wyniki w testach.

3. Tekstura

Dlaczego tekstura maty ma znaczenie: tekstura decyduje o tarciu, czyli wpływa na to, czy się ślizgasz na macie w czasie praktyki. A ponieważ tekstura ma także ma wpływ na to, jak odczuwamy matę w kontakcie ze skórą, jest to element stanowiący o ogólnym komforcie.

Jeśli jesteś księżniczką na ziarnku grochu, to zapewne każda nierównomierna struktura będzie zakłócać ci np. relaks w Savasanie. Tekstura może być efektem zabiegów przy procesie produkcji lub wynikać z naturalnych cech materiału. Szorstkość juty np. wynika z jej cech organicznych, a maty z PCV, choć lekko teksturowane, są bardziej miękkie w dotyku.

Dostępne opcje:
Na rynku dostępne są maty, których tekstura spełni każdą zachciankę, czyli możemy wybierać w zakresie mat od całkowicie gładkich do wręcz szorstkich.

Podstawowe kwestie do rozważenia:
Jeśli szukasz maty do jogi, która zapobiega ślizganiu się, a nie chcesz decydować się na matę z PCV (charakteryzującą się dobrą i sprawdzoną przyczepnością), poszukaj maty z gumy, juty lub bawełny o wypukłej, wyczuwalnej strukturze. Dodatkowa przyczepność, jaką daje wzór, zapewni Ci komfort podczas najbardziej intensywnej, dynamicznej praktyki.

Jeśli jednak gładkość jest dla Ciebie istotna, wybierz maty PCV. Wypróbuj także maty ekologiczne. Niektóre z nich mogą zaskoczyć się swoją przyczepnością.

4. Przyczepność

Dlaczego przyczepność jest ważna:
Chyba nikogo, kto kiedykolwiek próbował ćwiczyć bez maty, nie trzeba przekonywać, że przyczepność zapobiega przesuwaniu się w trakcie trwania w pozycji i pomaga utrzymać ułożenie ciała, a także równowagę przy przechodzeniu z jednej pozycji do drugiej.

Dostępne opcje:
Maty wykonane z PCV mają najwyższy współczynnik przyczepności. W grę wchodzą również maty ekologiczne, ale w cenie nieco wyższej.

Podstawowe kwestie do rozważenia:
Jeśli zazwyczaj ślizgasz się na macie, ale zżymasz się na myśl o ćwiczeniu na macie z uwypukloną fakturą, to mata PCV jest prawdopodobnie najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem. Pamiętaj, że te maty do jogi mają dobrą przyczepność tylko, gdy są czyste. Jeśli kupujesz matę z PCV, umyj ją przed użyciem i za każdym razem, kiedy tylko zauważy, że ręce przesuwają do przodu np. w psie z głową w dół.

5. Przyjazność dla środowiska

Dlaczego ma znaczenie?:
Jako jogini kierujemy się zasadą ahimsy – niekrzywdzenia. Wcielanie tej zasady w życie oznacza również dbanie o środowisko, unikanie wykorzystywania materiałów, które niezbyt łatwo poddają się recyclingowi.

Dostępne opcje:
Przyjazne dla środowiska maty są zazwyczaj wykonane z kauczuku naturalnego lub gumy z odzysku. Mogą być również wykonane z materiałów naturalnych, jak juta lub bawełna organiczna.

Podstawowe kwestie do rozważenia:
Jeśli bycie eko jest dla Ciebie ważne, zrezygnuj z maty wykonanej z PCV, której recycling jest trudny i kosztowny. Guma, juta i bawełna natomiast dostępne w różnych grubościach, mogą okazać się lepszym wyborem, niż maty z PCV. Możesz zatem zaopatrzyć się w matę do jogi, która jest przyjazna dla środowiska, której grubość spełnia Twoje oczekiwania w zakresie komfortu i łatwości transportu i ma odpowiednią strukturę, która zapobiega ślizganiu się. 

6. Cena

Zazwyczaj podstawowa, standardowa mata grubości ok 3 mm, gładka, jednokolorowa, z PCV będzie plasowała się w dolnej granicy przedziału cenowego. Dopłacić można za wzory, desig, kolor lub logo, grubość, teksturę itd. Ekologiczne maty do jogi oscylują zwykle w górnym przedziale cenowym. W polskich sklepach internetowych cena renomowanej maty oscyluje w granicach od 60 do 200 PLN.

7. Styl

Jeśli już zawężyłeś swój wybór uwzględniając grubość, materiał, teksturę, przyczepność, ekologiczność i cenę, pozostało tylko jedno: styl! Wybierz swój ulubiony kolor, wzór lub nadruk. W końcu będziesz często oglądał swoją matę chociażby z perspektywy psa z głową w dół:) Wybierając kolor należy pamiętać też o kwestii użytkowej. Jasne kolory będą się częściej brudzić. Ale też zależy to od struktury materiału.

Owocnych zakupów!

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy