Joga pomoże Ci zwiększyć wydajność podczas treningu

Jak joga może pomóc Ci zwiększyć wydajność na treningach?

Jeśli szukasz jakiegoś sposobu, by przezwyciężyć impas w treningach, pewnie zaskoczy Cię fakt, że joga może być idealnym wsparciem dla sportowców wszystkich dyscyplin, jak również miłośników fitness czy treningów siłowych. Joga pomoże Ci wypracować techniki oddechowe, rozwinąć poczucie równowagi, zwiększyć elastyczność, wytrzymałość.joga dla sportowcow cwiczenia

Zazwyczaj sportowcy traktują jogę, jako ostatnią deskę ratunku mającą wyleczyć kontuzję i przywrócić dobra formę. I mimo że joga pomoże Ci odzyskać sprawność po kontuzji, nie musisz od razu doznać uszkodzenia ciała, by móc zacząć praktykować. Co więcej, joga jest jedną z najlepszych form aktywności ZAPOBIEGAJĄCYCH ryzyku urazów w czasie treningu. Praktyka jogi może pomóc Ci zwiększyć Twoją wydajność w niemal każdej aktywności fizycznej dzięki asanom przygotowującym, świadomemu zaangażowaniu w aktywność sportową w czasie jej trwania, a także poprzez regenerację po treningu. Ponadto wzmocni inne partie ciała, które nie są angażowane podczas uprawiania danej dyscypliny, pomagając zrekompensować powstałą w ten sposób nierównowagę tak, aby całe ciało zyskało równomierną siłę i witalność.

Joga może pomóc Ci przygotować się do wykonywania aktywności sportowej wzmacniając, rozciągają i tonizując muskulaturę. Ponadto praktykowanie jogi zwiększa elastyczność i zakres ruchu w stawach, poprawia krążenie, a także sprzyja optymalnemu funkcjonowaniu organów wewnętrznych. W ten sposób będziesz lepiej przygotowany do treningu, zmniejszysz ryzyko kontuzji, będziesz mógł czerpać korzyści ze wzmocnionej muskularny, zwiększonej siły i elastyczności, a także ze zwiększonej wydolności oddechowej. W dalszej części artykułu znajdziesz omówienie kilku podstawowych korzyści wynikających z połączenia sportu i jogi:

Zwiększenie pojemności płuc dzięki technikom oddechowym

Jeśli bierzesz udział w  konkurencjach sportowych lub po prostu czasem biegasz, na pewno wiesz, jak duży wpływ na twoją wydolność ma oddech. Głęboki  i spokojny oddech redukuje stres i poprawia koncentrację. Joga pomoże Ci wypracować technikę prawidłowego oddychania.

Zwiększenie poczucia równowagi

Joga to doskonały sposób na włączenie ćwiczeń równoważnych do rutynowego treningu. Ćwiczenia równoważne są ​​często pomijane przez sportowców, a jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów, który koryguje dysproporcje między rozwojem mięśni. Większość sportów i treningów siłowych polega na powtarzaniu serii ruchów, które rozwijają pewne grupy mięśni, podczas gdy inne są zaniedbywane. Na przykład w przypadku joggingu intensywnie eksploatujemy nogi i stopy, w boksie ręce, ramiona i górną część ciała, a w tenisie ręce, dłonie i ramiona. Może to prowadzić do zaburzenia równowagi siły w ciele, co z kolei przekłada się na asymetrie w postawie. Nadmierna eksploatacja niektórych grup mięśni lub stawów może również skutkować bólem i zwiększonym ryzykiem kontuzji. Joga pomaga zniwelować powstałe dysproporcje. Pozycje równoważne, takie jak pozycja drzewa, w szczególności mogą przysłużyć się realizacji celów sportowych, bowiem rozwijają zmysł orientacji i równowagi.

Działanie wzmacniające i rozluźniające

Efektem regularnej praktyki asan jest między innymi wzmocnienie trzonu ciała.  Powolne i skoncentrowane ruchy wymagają silnego korpusu, a izometryczne skurcze, jakie mają miejsce w wielu pozycjach, mogą stanowić nową formę treningu oporowego uzupełniając typowe ćwiczenia z wykorzystaniem maszyn.

Po zakończeniu treningu joga może pomóc Ci usunąć toksyczne substancje, jakie uwolniły się w czasie ćwiczeń, jak i rozciągnąć i zrelaksować mięśnie. Według badań mięśnie, które regularnie poddajemy rozciąganiu, są w stanie utrzymać większy ciężar i w rezultacie są bardziej wzmocnione. Praktykowanie jogi może być bardzo korzystne po wysiłku fizycznym, ponieważ mięśnie i inne tkanki są już rozgrzane. Oznacza to, że będziesz w stanie rozciągnąć się bardziej niż wtedy, gdy twoje mięśnie są „zimne”. Mogę to potwierdzić osobiście. Popołudniowa sesja jogi po treningu siłowym przynosi u mnie lepsze rezultaty niż poranna, kiedy umysł jest w miarę świeży, ale ciało tamasowe. Podczas rozciągania się po wysiłku fizycznym bądź szczególnie ostrożny i wchodź powoli do pozycji zatrzymując się w danej asanie co najmniej na 20 do 30 sekund, jeśli możesz. Wchodź do pozycji powoli, stopniowo i uważnie, pozwól, by oddech doprowadził się do punktu Twojego maksymalnego rozciągnięcia. Nigdy nie rozciągaj się do granicy wyznaczonej odczuciem bólu lub do momentu, w którym odczuwasz dyskomfort. Szanuj swoje ciało i siebie.

Urozmaicenie treningu

Joga to świetny, nieobciążający sposób na urozmaicenie treningu.  Trening funkcjonalny  jest niezbędny dla sportowców, którzy cały rok wykonują te same rutynowe ćwiczenia. Dodanie nowych ćwiczenia może pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji, urozmaicić rutynwe czynności i pomóc odzyskać równowagę po ciężkich treningach aerobowych lub siłowych. Jogę można praktykować z wysoką lub niską intensywnością, a do wyboru są setki pozycji dostosowanych do potrzeb treningu sportowego.

Coś dla każdego

Istnieje wiele stylów jogi – od bardzo dynamicznych, aktywnych polegających na przechodzeniu z jednej pozycji do drugiej, dających efekt ćwiczeń aerobowych, do praktyki spokojniejszej, w wolniejszym tempie polegającej na trwaniu w pozycji przez kilka minut przynoszących efekty intensywnego treningu siłowego i ćwiczeń równoważnych

Dostosowanie sesji asan do wybranej aktywności fizycznej
joga dla sportowcow silownia

Można łatwo dopasować program jogi do swoich specyficznych potrzeb. Jako ogólne zalecenie należy przyjąć rozciąganie przed i po treningu. Próbuj wybierać te ćwiczenia rozciągające, które angażują całe ciało. Na przykład powitania słońca zapewnią rozciąganie całego ciała. Można również ułożyć kompletny program asan wybierając po jednej pozycji z każdej kategorii, na przykład można wybrać jeden ze skłonów do przodu, jedno z wygięć do tyłu, skręt i pozycję odwróconą.

Aby zwiększyć swoje osiągnięcia w danej dyscyplinie sportu, skoncentruj się na asanach angażujących konkretne partie ciała, które wzmocnią i rozciągną określone partie mięśni wykorzystywane w szczególności w czasie treningu. Na przykład trenując tenis

wybierz pozycję trójkąta czy orła. Jeśli uprawiasz jogging możesz wykorzystać pozycje, które pomogą wzmocnić nogi takie, jak pozycja drzewa czy rozluźnić tyły nóg, jak Uttanasana czy Paschimottanasana. Wioślarze mogą wybrać spośród pozycji, które pomogą wzmocnić i rozciągnąć plecy, przykładowo pozycję łuku – Dhanurasana. Można również włączyć asany, które aktywizują części ciała pomijane podczas danej aktywności sportowej. Na przykład jeśli uprawiasz wspinaczkę górską, włącz do swojej praktyki pozycje wzmacniające barki, ramiona , górną część ciała np. pozycję mostu, stanie na barkach. Ważne jest też, aby pomóc organizmowi czerpać korzyści z aktywność fizycznej, jaką wykonujesz, poprzez odpowiedni relaks i rozluźnienie. Praktykuj więc po treningach Savasane, czy Viparita Karani (leżenie z tyłem nóg opartym o ścianę), które świetnie uzupełniają trening.

A jeśli chciałbyś dodatkowo wzmocnić efekty, to pamiętaj że joga może pomóc Ci w treningu i regeneracji nie tylko na drodze praktyki konkretnych asan, ale także poprzez właściwą dietę, ćwiczenia oddechowe czy medytację.

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy, Wywiady i ciekawostki