Joga w sztukach walki – otwieranie bioder #2

Joga w sztukach walki – otwieranie bioder #2

Jednym z największych wrogów naszych bioder jest siedzący tryb pracy i życia. I choć przeciętny człowiek nie uprawiający żadnego sportu nie odczuwa tego faktu, to jednak zda sobie z tego sprawę, gdy będzie już za późno i pojawią się problemy z kolanami i plecami. Siedzenie jest jedną z tych rzeczy, których nie możemy uniknąć. I też nie w tym rzecz. Chodzi raczej o to, by zniwelować negatywne skutki przebywania w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu. W brazylijskim jiu-jitsu i sportach walki sztywne biodra dają o sobie znać natychmiast. Przede wszystkim niemożliwe staje się zastosowanie niektórych technik, a także zwiększa się ryzyko odniesienia kontuzji. Jeśli więc trenowanie sportów walki to Twój plan na najbliższe lata, poświęć kilka minut dziennie na otwieranie bioder.

 Do swojego arsenału pozycji otwierających biodra dołóż między innymi pozycję psa z głową w dół z uniesioną nogą i odwodzeniem nogi do przeciwległego boku. Adho Mukha Svanasana nie bez powodu jest jedną z najbardziej znanych, rozpoznawanych i kojarzonych z jogą pozycji. Nie można jej „przedawkować”, może wykonywać ją każdy i jest to asana nie tylko doskonale rozciągająca, ale i wzmacniająca całe ciało. Rozciąga tułów, wzmacnia nogi i ramiona, a wersja z uniesioną i ugiętą nogą dodatkowo rozciąga wewnętrzne i zewnętrzne biodra, bok ciała i uczy zachowania równowagi.

W filmie, oprócz omawianej już w innych filmach Malasany, znajdziecie również pozycję stanowiącą połączenie Parighasany i Parsvakonasany. Rewelacyjne ćwiczenie pozwalające naporem ramienia odwodzić udo na zewnątrz i zwiększać otwarcie w rejonie bioder.

Aktualności, Video, Wszystkie wpisy , ,