Joga w statystykach: joga a sen

Joga w statystykach-joga a sen

Joga w statystykach-joga a sen

Badania Harvard University w Bostonie pokazały, że po 8 tygodniach będącą przedmiotem badań grupę, która praktykowała jogę, cechowała lepsza jakość snu niż grupę korzystającą z poradni zaburzeń snu. Trend ten widoczny był nawet kilka miesięcy później (przerywana linia) i spowodowany był redukcją stresu.

Joga aktywuje układ parasympatyczny (podukład autonomicznego układu nerwowego) pomagając tym samym uspokoić ciało i umysł oraz redukując poziom kortyzolu, hormonu stresu, we krwi. Przywspółczulny układ nerwowy (PNS) i współczulny układ nerwowy (SNS) współdziałają, aby pomóc ciału zwalczyć stress i odpowiednio reagować na problemy. Życie codzienne przynosi mnóstwo nerwowych sytuacji, które aktywują układ SNS. Głośne dźwięki, migające światła, frustrujące myśli, a nawet kolorowe reklamy – wszystko to aktywizuje współczulny układ nerwowy. Joga stymulując do pracy przywspółczulny układ nerwowy przywraca równowagę ciała I umysłu.

Wiele asan opartych na spokojnym oddechu pobudza przywspółczulny układ nerwowy, który obniża poziom ciśnienia krwi oraz spowalnia przyspieszone bicie serca czy przyspieszony oddech spowodowany jakimś stresującym wydarzeniem. Dodatkowo krew kierowana jest do przewodu pokarmowego i narządów rodnych oraz układu hormonalnego i limfatycznego. Ten zwiększony przepływ krwi sprawia, że ciało jest w stanie lepiej wyodrębnić i przyswoić składniki odżywcze ze spożywanych pokarmów i skuteczniej usunąć toksyny.

Praktyka jogi nakłania do tego, by zwrócić uwagę na swoje odczucia i na to, jak ciało reaguje na doznania. Ludzie, którzy praktykują jogę, z czasem nabywają umiejętność rozpoznawania i odpowiedniego reagowania na wywołujące stres myśli utrzymując w ten sposób świadomie przywspółczulny układ nerwowy na właściwym poziomie.

Ponadto badania pokazują, że pozycje odwrócone aktywują baroreceptory (receptory ciśnienia krwi), obniżając ciśnienie krwi. Uważa się, że regularna praktyka tego rodzaju pozycji ma działanie uspokajające na system nerwowy. Jeśli stanie na głowie i barkach nie sprawia ci problemu, włącz te pozycje do swojej praktyki.

 * źródło: Hania Luczak, Was Yoga kann: in GEO, die Welt mit anderen Augen sehen, 6/2013 

Aktualności, Wszystkie wpisy, Wywiady i ciekawostki , , , ,