Joga a wegetarianizm

Czy praktyka jogi wymaga diety wegetariańskiej?

Na pewnym etapie praktyki jogi wiele osób rozważa przejście na wegetarianizm. Często jedynym powodem jest to, że ktoś im tak poradził lub po prostu przekonanie, że jest to oczywista kolej rzeczy. Ale co tak naprawdę zmieni dieta wegetariańska?

W miarę jak coraz więcej osób kupuje maty do jogi i rozpoczyna praktykę, spożycie mięsa staje się coraz bardziej sporną kwestią. Czy można być prawdziwym joginem, jeśli spożywa się hamburgery? Czy stając się wegetarianinem stajesz się również bardziej oddany swojej praktyce?

joga a wegetarianizm3

Zgodnie z tradycją jogini mają co najmniej 2 powody, aby nie jeść mięsa:

Karma – w filozofii wedyjskiej spożycie mięsa oznacza złą karmę. Osoba, która je mięso, pochłania wszystkie negatywne uczucia zabitego zwierzęcia. Cały gniew, strach, ból i cierpienie zawarte w spożywanym mięsie hamuje rozwój duchowy jogina. Mięso zapobiega swobodnemu przepływowi energii w ciele, co w zasadzie czyni medytację, pranajamę i praktykę asan bezużytecznymi. Zatem umysł jogina, który zjada mięso, nigdy nie będzie w stanie pojąć rzeczywistości.

Ahimsa – „nie szkodzić” to zasada, która powinna być częścią stylu życia jogina. Nie ma chyba potrzeby wyjaśniać, w jaki sposób konsumpcja mięsa szkodzi zwierzętom.

joga a wegetarianizm5

Z drugiej strony ludzie twierdzą, że Budda i jego mnisi jedli mięso, ale pod jedynym warunkiem – zwierzę nie zostało zabite tylko po to, by ich nakarmić.

Bycie joginem nie oznacza tylko bycia wegetarianinem, ale raczej bycie konsekwentnym w swoich działaniach. Najważniejsze to współczucie dla wszystkich żywych istot, które nas otaczają, a wegetariańska dieta może być częścią tego współczucia. Jeśli zdecydujesz się po prostu nigdy już nie jeść szynki czy bekonu, ale nie czujesz żadnej miłości do ludzi i zwierząt, żadnej empatii, Twoja dieta z „jogicznego” punktu widzenia nie będzie miała sensu. Możesz mieć w lodówce tylko warzywa, ale jeśli nie pomagasz rodzicom, nie zauważasz, że twoje działania szkodzą innym ludziom, to znaczy, że tak naprawdę nie postępujesz zgodnie z filozofią ahimsy. Więc możesz jeść mięso, jeśli chcesz, ponieważ fakt ten nie zmieni Twojego umysł i ducha.

joga a wegetarianizmWszystko ostatecznie zależy od celu Twojej praktyki jogi. Jeśli traktujesz jogę, jako sposób walki z stresem i sposób na utrzymanie ciała w kondycji, nie musisz decydować się na żaden konkretny rodzaj diety. Musisz czuć jakąś głębszą potrzebę, aby przestać jeść mięso. A jeśli nie, to istnieje wiele szkół, które oferują jogę w aspekcie czysto fizycznych ćwiczeń bez angażowania w to filozofii. Więc możesz po prostu korzystać z ćwiczeń jogi bez poczucia obowiązku zmiany stylu życia. Jednakże, jeśli chcesz korzystać z jogi i rozwijać się duchowo, musisz zdecydować, czy naprawdę jesteś gotowy zmienić swoją perspektywę – nie tylko swoje nawyki żywieniowe.

*zdjęcia pochodzą z serwisu http://www.imagebase.net/
Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy, Żywienie