Na co wpływają poszczególne rodzaje asan?

Na co wpływają poszczególne rodzaje asan?

Już starożytni jogini uważali, że aby uzyskać harmonię z otoczeniem i samym sobą, człowiek musi zjednoczyć ducha, umysł i ciało, a żeby to osiągnąć konieczna jest równowaga w aspekcie fizycznym , emocjonalnym i duchowym. Osiągnięcie i utrzymanie tej równowagi możliwe jest poprzez medytację, oddychanie i praktykę asan. Tak więc wykonywanie asan angażuje zarówno ciało jak i umysł, gdyż konieczne są wytrwałość i siła woli, aby być w stanie wykonać każdą z pozycji. Regularna praktyka pozycji jogi przynosi wiele korzyści, jak np. stymulacja narządów wewnętrznych czy poprawa krążenia krwi. Ćwiczenia rozciągające oddziałują na ciało oraz umysłu i równoważą przepływ energii. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które są w okresie menopauzy.

Każda z pozycji ( asan ) w jodze ma określony wpływ na nasze ciało.Jednakże, aby to działanie miało miejsce, należy najpierw zrozumieć daną asanę, ponieważ tylko wtedy osoba ćwicząca jest w stanie właściwie wykonać pozycję, która wpływa na układu krążenia , oddechowy, pokarmowy czy rozrodczy.

Rodzaje pozycji:

Różne rodzaje asan w jodze pomagają osiągnąć różne cele, a także zakładają różne poziomy trudności. Niektóre z asan zapewniają więcej korzyści w danym zakresie niż inne.

POZYCJE SIEDZĄCE:

Parvatasana w Vajrasanie

Parvatasana w Vajrasanie

znak pozwoleniaWpływ asan siedzących

 

BALANSE NA RĘKACH: wzmacniają korpus i ramiona. Niektóre z pozycji równoważnych to Vasisthasana, Bakasana, Astavakrasan.

Eka Pada Koundinyasana II

Eka Pada Koundinyasana II

WYGIĘCIA DO TYŁU: Istnieje wiele sposobów, w jaki można praktykować wygięcia do tyłu. Pozycje takie, jak Dhanurasana zaczynają się od pozycji leżenia na brzuchu, zwiększając w ten sposób elastyczność kręgosłupa i siłę nóg. Natarajasanę można wykonać z pozycji stojącej poprawiającej poczucie równowagi, a także zwiększając elastyczność. Inne z wygięć do tyłu to m.in. Setu Bandha Sarvangasana, Bhujangasana

znak pozwoleniaWpływ wygięć do tyłu

POZYCJE WZMACNIAJĄCE KORPUS: wzmacniają brzuch i korpus. Niektóre z tych pozycji to m.in. Marjaryasana, Ananda Balasana, Bhujapidasana, Anantasana, Ubhaya Padangusthasana  i Paripurna Navasana.

Ubhaya Padangusthasana

Ubhaya Padangusthasana

 

SKŁONY: skłony do przodu wzmacniają narządy jamy brzusznej i rozciągają ścięgna i mięśnie pleców. Niektóre z pozycji to Adho Mukha Svanasana, Uttana Shishosana, Parsvottonasana, Marichyasana I, Ardha Uttanasana czy  Prasarita Padottanasana.

znak pozwoleniaWpływ skłonów

POZYCJE ODWRÓCONE: pozycje odwrócone są skuteczne przy oczyszczaniu układu krążenia, stymulują gruczoły oraz zmniejszają zmęczenie. Pełne pozycje odwrócone obejmują przeniesienie nóg nad głowę, jak w Sirsasanie  i Sarvangasanie. Te pozycje odwrócone wzmacniają korpus i wytrzymałość. Natomiast takie pozycje jak Uttanasana  i Setu Bandha Sarvangasana to pozycje półodwrócone.

znak pozwoleniaWpływ pozycji odwróconych:

POZYCJE MEDYTACYJNE: wykorzystanie do medytacji odpowiednich pozycji uważane jest za korzystniejsze od leżenia, ponieważ podczas leżenie można zasnąć. Niektóre z pozycji medytacyjnych to Padmasana czy Ardha Padmasana,

Padmasana (pozycja lotosu)

Padmasana (pozycja lotosu)

POZYCJE ODDECHOWE: Pranayama: pozycje oddechowe sprzyjają osiągnięciu dobrej kondycji zdrowotnej w drodze procesu poprawnego oddychania. Ćwiczenia te poprawiają technikę oddychania z oddychania szybkiego i płytkiego do oddechu wydłużonego. Niektóre z pozycji, podczas których możesz praktykować pranayamę, to Sukhasana, Ardha Padmasana i Padmasana.

Ardha Padmasana (pozycja półlotosu)

Ardha Padmasana (pozycja półlotosu)

POZYCJE REGENERACYJNE : pozycje te sprzyjają relaksowi. Niektóre z nich to Balasana, Viparita Karani i Savasana.

znak pozwoleniaWpływ pozycji regeneracyjnych

SKRĘTY: skuteczne w zwiększaniu elastyczności kręgosłupa. Głębokie skręty mają również działanie odtruwające i oczyszczające. Niektóre z nich to Bharadvajasana I, Gomukhasana i Agnistambhasana.

znak pozwoleniaWpływ skrętów

POZYCJE STOJĄCE: wzmacniają ciało i zwiększają elastyczność. Pomagają również zwiększyć świadomość postawy ciała i pobudzają organizm. Niektóre z nich to m.in. Tadasana , Trikonasana i Uttanasana.

Tadasana - pozycja góry

Tadasana – pozycja góry

znak pozwoleniaWpływ asan stojących

Joga jako sposób na leczenie i profilaktykę, Na co wpływają poszczególne rodzaje asan?, Wszystkie wpisy , , , , , , , , , , , ,