Jak pogłębić przysiad?

Jak pogłębić przysiad?

Przysiady to zdecydowanie koronne ćwiczenie na nogi i pośladki. Równie istotne w treningu siłowym, jak i w jodze. Nieprawidłowe ich wykonanie wynika najczęściej z ograniczeń i sztywności w rejonie kostek i bioder, co skutkuje zaokrągleniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ nie możemy utrzymać uniesionej klatki piersiowej i kompensujemy to zaokrągleniem w rejonie lędźwi. Jeśli chodzi o kostki często przy próbie wykonania przysiadu odrywają się piety, co świadczy o braku elastyczności kostek. Jeśli przysiad wykonujemy na palcach stóp, a nie na całych stopach, to pozycja jest mało stabilna, bo ciężar spoczywa tylko na przodach stóp, czyli ma małą powierzchnię podparcia. Wiele osób ćwiczących celowo więc nie schodzi do pełnego przysiadu, ponieważ wykonanie go w ten sposób wiąże się z utratą równowagi.

Dlaczego jednak właściwie wykonany przysiad ma takie znaczenie?

Przeprosty, czy zła postawa to często efekty ograniczonej mobilności kostek. Wykonywanie pełnego przysiadu  rozciaga mięśnie łydek  i ścięgna Achillesa. Ponadto przysiad wzmacnia biodra i mięśnie bioder zapobiegając nieprawidłowej postawie ciała. Osoby o słabych biodrach mają tendencję do ustawiania nóg do wewnątrz, czyli rotacji wewnętrznej, która jest niekorzystna dla stawu kolanowego. Pełny przysiad wymusza przeciwną rotację, czyli rotację na zewnątrz i pozwala nam lepiej kontrolować ułożenie nóg. Dla kulturystów istotna może też być informacja, że tak naprawdę mięsień pośladkowy wielki aktywizuje się dopiero po zejściu poniżej połowy pełnego zakresu ruchu. Mięsień ten odgrywa istotną rolę stabilizując tułów i nogi.

Samym tylko poprawnym wykonaniem przysiadu jesteśmy w stanie poprawić cały system mięśniowo – szkieletowy i przeciwdziałać złym nawykom wynikającym ze współczesnego trybu życia.  Zważywszy na wszystkie korzyści, jakie przynosi wykonywanie przysiadów, warto zabrać się za ćwiczenia stanowiące odpowiedź na pytanie, jak pogłębić przysiad.

Aktualności, Video, Wszystkie wpisy
  1. Jolka pisze:

    Bardzo dziękuję, że mogę korzystać z Twoich porad! Dorzuć jeszcze ćwiczenia wzmacniajace kolana – na pewno mnóstwo osób ma problemy. Dużo zdrowia w 2015!