Sposoby na codzienną medytację – cz. I

W tradycji jogi hatha joga jest praktykowana jako przygotowanie do siedzącej medytacji. Medytacja jest prostą praktyką, co nie znaczy, że łatwą!

 Jak zacząć medytację? Usiądź wygodnie, możesz sobie ustalić, jak długo chcesz medytować, 5 – 10 minut i wypróbuj jedną z następujących technik:

 Usiądź

Nie rób nic poza siedzeniem w ciszy i spokoju i obserwuj, co się dzieje. Nie odbieraj telefonu, nie otwieraj drzwi, nie dodadawaj w myślach kolejnej pozycji na liście rzeczy do zrobienia. Tylko siedzieć i obserwuj myśli, które pojawiają się i przepływają przez twój umysł. Prawdopodobnie będziesz zaskoczony, jak trudno jest wysiedzieć w ciszy przez 10 minut. Jednakże w trakcie tego procesu skoncentrowania na obserwacji siebie od wewnątrz można dowiedzieć się czegoś ważnego o niespokojnym umyśle i zmiennej naturze życia.

Wsłuchuj się w dźwięki życia

Zamknij oczy i wsłuchaj się w dźwięki sączące się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz Ciebie. Otwórz uszy i przyjmij otwartą postawę. Na początku usłyszysz tylko najbardziej oczywiste dźwięki, ale z biegiem czasu odkryjesz nowe ich warstwy, których wcześniej nie dostrzegałeś. Obserwuj to, co słyszysz z dystansem nie przywiązując się i nie opierając tym dźwiękom. Zauważ, jak świat wydaje się bardziej ożywiony w miarę, jak pogłębia się Twoja świadomość.

Ćwicz uwagę

Zwróć uwagę na doznania chwili obecnej – uczucie ciepła i chłodu, twardości i miękkości. Które części ciała są w kontakcie z ziemią? Jak zmienia się klatka piersiowa z każdym wdechem i wydechem? Jak zmienia się Twoje postrzeganie w czasie? Budowanie świadomości chwili obecnej będzie sprzyjać bardziej spokojnemu i uważnemu umysłowi, takiemu, który jest w stanie osiedlić się tu i teraz.

Śledź oddech

Połącz swój umysł z oddechem. Gdy nabierasz powietrza, zwracaj uwagę na wdech, a gdy wypuszczasz powietrze, skup się na wydechu. W żaden sposób nie wpływaj na oddech; po prostu obserwuj go oczami wyobraźni jakbyś śledził piłkę tenisową odbijającą się z jednej strony kortu na drugą w czasie wyjątkowo interesującego meczu. Jeśli zauważysz, że Twój umysł błądzi, co jest nieuchronne, delikatnie skieruj go ponownie na oddech i zacznij od nowa.

Powtarzaj mantrę

Wybierz ulubione słowa, wyrażenia, modlitwę lub fragment wiersza i powtarzaj powoli i delikatnie. Niech rytm i sens słów wprowadzą Cię w stan spokoju i kontemplacji. Gdy zauważysz, że twój umysł błądzi w kierunku innych myśli, po prostu skieruj go ponownie na wybrane przez Ciebie słowa i skup na nich swoją uwagę.

Praktykuj dobroć

Siedząc w ciszy skup swoją wewnętrzną uwagę na kimś, kogo znasz, kogo mógłbyś wesprzeć dodatkową dawką życzliwości i opieki. Rozluźnij twarz, otwórz serce i poczuj wewnętrzny spokój.

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy