Stąpając twardo po ziemi, czyli praca stóp w jodze

To one niosą nas przez życie, a my poświęcamy im mało uwagi: nasze stopy. Najczęściej ukrywamy je w butach na wysokim obcasie lub zużytych trampkach. Dopiero, gdy stajemy boso na macie, wychodzą na jaw haluksy, płaskostopie i spółka :). To nie tylko wygląda nieładnie, ale i jest nieprzyjemne. Stopy i wady postawy są często przyczyną wielu chorób. Joga pomaga wzmocnić łuk stopy i stanąć obiema nogami ponownie mocno na ziemi.

Bieganie, jazda na rolkach,skakanie, balansowanie: stawiamy przed naszymi stopami różne zadania. Stopa składa się z 28 kości, 31 stawów, 107 więzadeł i ścięgien i 20 mięśni. Joga wzmacnia te mięśnie i łuk stop. Łuk podłużny powinien być stabilny, podczas gdy łuk poprzeczny powinien zapewniać nam mobilność. Jednak warunkiem zdrowych stop są również silne i elastyczne mięśnie nóg.

Deformacje i ich przyczyny

Deformacja stóp może być wrodzona lub nabyta. Przyczyną nabytej może być oprócz przeciążenia czy niewłaściwego rozkładu sił, także nadwaga. W rzadkich przypadkach źródła problemów można upatrywać także w reumatyźmie. Słaby łuk stopy może również wpływać na ustawienie osi nogi. Wzmocnienie i zwiększenie ruchomości rotatorów biodra może przynieść pozytywne efekty. Równieć zrównoważona muskulatura nóg (przywodziciele i odwodziciele) jest nie bez znaczenia.

Płaskostopie: charakteryzuje się spłaszczonym łukiem podłużnym, co prowadzi do przechylania przedniej części stopy lub pięty. Niekiedy stopa całkowicie przylega do ziemi.

Koślawość stóp: kostka wygina się do wewnątrz tak, że wewnętrzna krawędź stopy obniża się, a zewnętrzna krawędź unosi. W przeciwieństwie do płaskostopia, pojawia się tutaj łuk. Jednakże często koślawość stóp występuje z płaskostopiem lub opadającym łukiem stopy.

Opadający łuk stopy: to etap poprzedzający płaskostopie, gdzie łuk podłużny obniża się tylko pod obciążeniem.

Stopa poprzecznie płaska: łuk poprzeczny jest spłaszczony, a przednia część stopy rozszerza się. Wzmacnia to tendencje do haluksów. Często występuje w połączeniu z opadającym łukiem i płaskostopiem.

Halux: zwany także paluchem koślawym. Zwykle występuje w połączeniu z opadającym łukiem i płaskostopiem.

Konsekwencje problemów ze stopami to m.in. bóle, artroza czy też problemy ze stawami skokowymi, a także bóle kolan i bioder. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stopy mogą być również odpowiedzialne za bole pleców i karku, ponieważ wpływają na ustawienie całego ciała. Tak więc ruszaj na mate wzmacniać stopy.

Jak na co dzień ćwiczyć stopy

 W jodze kładziemy duży nacisk na właściwe ułożenie stóp. Każdą pozycję rozpoczynamy od ich prawidłowego ustawienia – w końcu są naszą podstawą i bazą do ułożenia reszty ciała. Różne ćwiczenia mogą uealstycznić stawy oraz wzmocnić mięśnie stóp i nóg. Przy czym kluczową role odgrywa optymalnie rozłożony ciężar na obie stopy.

  1. Ustaw stopy równolegle i na szerokość bioder. Teraz unieś swoje palce z podłogi i rozszerz je. Po kilku oddechach pozwól palcom opaść na ziemię. Można również spróbować układać na macie palce jeden po drugim. Teraz przenieś ciężar ciała najpierw na podbicie dużego palca, a następnie podbicie małego palca i w końcu na pięty. Poczuj ciężar na w tych trzech punktach.
  2. Wejdź na schodek tak, że pięty wiszą w powietrzu. Naprzemiennie obniżaj raz lewą, raz prawą piętę. Zwróć uwagę na to, by nie przykurczać palcy stop i trzymać je całkowicie wyprostowane. Wykonuj ok. 30 powtórzeń do trzech razy dziennie.
    Pomaga zwalczyć płaskostopie, koślawość stop, rozciągnąć skrócone ścięgna w okolicy ścięgna Achillesa i mięśnie łydki.
  3. Rozpocznij od wykroku, a następnie przenieść ciężar ciała na piętę. Przednia części stopy jest uniesiona. Następnie opuść przednią część stopy na wcześniej przygotowany przedmiot, który chciałbyś podnieść (np. zmięty papier). Kilkakrotnie unoś i opuszczaj przedmiot.
    Pomaga na haluksy, stopę poprzeczną-płaską

Aktualności, Joga jako sposób na leczenie i profilaktykę, Wszystkie wpisy