Jaki styl jogi wybrać?

Jaki styl jogi wybrać?

Jeśli dopiero planujesz zacząć ćwiczyć jogę, możesz szybko stracić orientację w temacie. Do wyboru jest wiele stylów. W większych miastach prawie na każdym rogu znajduje się szkoła jogi. Również siłownie, kluby sportowe i szkoły oferują zajęcia i kursy. Kto ma możliwość wyboru spośród kilku ofert, powinien szukać stylu, który najbardziej odpowiada jego potrzebom i wypróbować różne kierunki i nauczycieli jogi.

jaki styl jogi wybrac

Który styl jest dla mnie odpowiedni?

Podstawą większości współczesnych stylów jogi jest Hatha Joga, czyli styl, w którym opiera się na asanach. Od lat 70’, kiedy joga stała się modna na zachodzie, z Hatha Jogi wykształciło się sporo jej odmian. Wiele z nich pochodzi z USA i jest ściśle związana z nazwiskiem założyciela lub pioniera. Niektóre style stawiają na pierwszym planie aspekt fizyczny, inne duchowość i medytację.

Doskonałe dla ludzi wysportowanych są kierunki jogi, w których szybko i płynnie przechodzi się między pozycjami i które wymagają dobrej kodycji. Należą do nich Ashtanga, Jivamukti i Power Yoga. Szczególnie wymagająca jest Bikram Yoga, która polega na tym, że ćwiczenia wykonywane sę w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Pocenie się ma oczyścić i uelastycznić ciało. Kto woli raczej spokojny styl, powinien zdecydować się na jogę Kundalini lub Sivananda. Oba te style są zorientowane bardziej duchowo i medytacyjnie. Dla osób z ograniczeniami fizycznymi lub przeciwwskazaniami medycznymi do innych form aktywności fizycznej idealnie nadaje się joga metodą Iyengara. Wykonywanie asan jest tu bardzo ukierunkowane na usuwanie dolegliwości i wad postawy, czy też ograniczeń fizycznych i bardzo często wykorzystuje sie pomoce, takie jak bloki lub paski.

Na początku ćwicz pod okiem nauczyciela

Co najmniej tak ważne, jak wybór odpowiedniego stylu, jest wybór nauczyciela. Bo chociaż joga jest uważana za łagodniejszą formę aktywności fizycznej niż sport, to jednak kto nie wykonuje asan prawidłowo lub wchodzi na matę z przerostem ambicji, może zrobić sobie krzywdę w czasie praktyki. Szczególnie zagrożona jest szyja, ramiona, plecy i kolana.

Aby uniknąć obrażeń, nie zaleca się początkującym opierać praktyki wyłącznie na książkach lub płytach DVD, ale raczej poszukać nauczyciela, który wprwadzi nas w arkana jogi. Idealnie sprawdzają się specjalne kursy dla początkujących i nowicjuszy. Na takich zajęciach przedstawia się uczniom podstawy wykonania asan, a nauczyciel przygląda się i sprawdza, czy ciało ustawione jest prawidłowo, koryguje błędy biorąc pod uwagę indywidualne możliwości fizyczne każdego ucznia. Zazwyczaj nauczyciel pyta przed rozpoczęciem zajęć, czy istnieją jakieś przeciwwskazania i ograniczenia w przypadku danej osoby. W tym celu nauczyciel musi być zaznajomiony z anatomią ludzkiego ciała i być w stanie dostosować ćwiczenia do możliwości każdego ucznia. Ważne są również jasne i zrozumiałe instrukcje wykonania pozycji.

Znajdź dobrego nauczyciela

dobry nauczyciel jogi

Nie każdy nauczyciel dobrze uczy. Bycie nauczycielem lub nauczycielką jogi nie oznacza z definicji, że to właściwa osoba na właściwym miejscu. W zasadzie każdy może stanąć sobie przed grupą i poprowadzić zajęcia bez względu na to, czy ma pojęcia o jodze i o nauczaniu czy nie. Każdy, kto ma wątpliwości co do kwalifikacji swojego nauczyciela, powinien poprosić o okazanie ceryfikatu i zapytać, kiedy i gdzie przygotowywał się do roli nauczyciela i jak długo praktykuje jogę.

W metodzie Iyengara możemy sprawdzić listę certyfikowanych nauczycieli na stronie Polskiego Towarzystwa Jogi wg Iyengara. Mamy wówczas pewność, że nauczyciel brał udział w kursie przygotowawczym, przynajmniej dwuletnim, zdobył odpowiednią wiedzę także w zakresie anatomii i ma uprawnienia do nauczania.

Ale nie tylko wykształcenie odgrywa rolę. Również podejście do ucznia jest ważne. Jeśli nie ma chemii między nauczycielem i uczniem, to nawet najlepszy certyfikat nie pomoże. Ważne jest, aby studenci wiedzieli, że są w dobrych rękach i by dobrze się czuli. Ponieważ joga powinna przede wszystkim dobrze na nas działać.

*zdjęcia z serwisu http://www.imagebase.net/

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy , , ,