Profilaktyka chorób – 5 zasad jogi

Czy istnieje skuteczna profilaktyka chorób?

Choroby nie oszczędzają nikogo. Każdy z nas albo cierpi na jakąś dolegliwość, albo ma kogoś w rodzinie, kto ciężko zachorował, albo zna kogoś, kto boryka się ze stratą bliskiej osoby po długiej i ciężkiej chorobie. Ostatnio sama z tego powodu zaczęłam się zastanawiać nad profilaktyką chorób. I czy to w ogóle jest ona możliwa? Czy jesteśmy w stanie obronić się przed np. rakiem prowadząc zdrowy tryb życia? Wnioski i odpowiedzi nie są pocieszające, bo gwarancji nie ma, ale zawsze możemy starać się żyć zdrowo. Nie zaszkodzi, a może pomóc.

Jak psychika wpływa na nasze zdrowie?

joga relaks

Należy przyznać, że nawet pomimo przestrzegania ściśle najbardziej restrykcyjnej diety, niektórzy i tak nie są w stanie uchronić się przed chorobą. Często powodem jest naturalny związek między naszym ciałem i umysłem, w którym nasz umysł jest zawsze w pozycji dominującej lub kontrolnej wobec naszego ciała. Co za tym idzie to, co jest w naszym umyśle jest jeszcze ważniejsze dla naszego zdrowia fizycznego i witalności, niż żywność, którą spożywamy. Wynika z tego, że pomimo dobrej diety i nawyków żywieniowych choroba może być wynikiem pewnych utajonych czynników psychologicznych.

To, co i jak jemy, ma znaczenie dla naszego zdrowia
Haiti 2013 2004 copy

Zastanówmy sie najpierw nad relacją między żywnością i zdrowiem. Fakt, że objadanie się nie jest wskazane, nie podlega dyskusji. Każdy z nas tego doświadczył i z własnego doświadczenia wie, dlaczego. Znużenie, wzdęcia, ból, mdłości. Poza tym regularne objadanie się prowadzi do grmadzenia się nadmiaru tłuszczu wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu zjawisku konsekwencjami zdrowotnymi.

Wynika z tego więc, że ważne jest, aby nauczyć się kontrolować racje żywieniowe. W ten sposób niezależnie od tego, jaki rodzaj żywności spożywasz, możesz sprawić, że będziesz żyć dłużej i zdrowiej. Przejadanie jest jedną z głównych przyczyn chorób, a w następstwie, przedwczesnej śmierci. Udowodniono w wielu badaniach, że wspólnym mianownikiem w stylu życia ludzi, którzy żyli długo, jest to, że wszyscy jedli z umiarem. Można więc wysnuć wniosek, że jeśli chcesz żyć długo, musisz jeść mniej..mniej na raz.

Raz na jakiś czas zrób sobie głodówkę

joga głodówka

Joga opowiada się nawet za wprowadzaniem do diety postu, zwłaszcza, gdy zachorujemy. Dzięki temu dajemy układowi trawiennemu odpocząć. Możemy zauważyć, jakie korzyści przynosi głodówka na przykładzie zwierząt. Jeśli zwierzęta chorują, to przestają jeść i odpoczywają dopóki ciało w naturalny sposób się nie zregeneruje. Głodówka oparta na sokach owocowych i warzywnych trwająca od kilku dni do dwóch tygodni jest tradycyjnym “jogicznym” lekarstwem na wiele dolegliwości. Przez kilka pierwszych dni głodówki możesz czuć się nieswojo. Jest to spowodowane tym, że wiele toksyn uwalnia się z organizmu. Ale zaraz potem powraca energia i witalnoścć. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z głodówkami. Najlepiej skonsultować się z lekarzem zanim się zdecydujecie, aby dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

 5 zasad jogi

Poniżej zamieszczam 5 zasad, jakie proponuje joga, aby przeciwdziałać chorobom:

  1. Ćwicz regularnie, aby pobudzić krążenie. Może to być dowolna forma ćwiczeń, ale najlepsze są asany z zakresu Hatha Jogi
  2. Praktykuj pranayamę, aby dostarczyć tlenu jako paliwo dla ciała
  3. Zadbaj zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dobry sen, dużo odpoczynku i medytacji to podstawy (choć trudne do wdrożenia przy naszym trybie życia)
  4. Jedz naturalną, pełnowartościową żywność, najlepiej organiczną i satwiczną
  5. Ćwicz pozytywne myślenie i koncentrację umysłu
* zdjęcia z serwisu http://www.imagebase.net/
Aktualności, Joga jako sposób na leczenie i profilaktykę, Wszystkie wpisy, Żywienie