Vrksasana – pozycja drzewa

Vrksasana – pozycja drzewa

Zacznijmy od przyjrzenia się, jakie mięśnie przede wszystkim są angażowane przy wykonaniu pozycji Vrksasana – pozycji drzewa. Poniższe dwie ryciny pokazują pewne podstawowe grupy mięśni, które pracują we Vrksasanie. W dalszej części artykułu omówię i zilustruję także inne partie mięśni odgrywające rolę w tej asanie.

Grupy mięśni zaangażowane w pozycji drzewa (vrksasanie)

Mięśnie stopy

W tej pozycji zachodzi jednocześnie kilka istotnych działań. Vrksasana jest bowiem pozycją zaliczaną do balansów, jak i otwierającą biodra. Wykonywane są w niej zarówno ruchy wznoszące ciało do góry, jak i zakorzeniające naszą podstawę. Technika wykonania pozycji, jaką stosuje się w Tadasanie, jest wykorzystywana we Vrksasanie do ustawienia nogi stanowiącej o naszym zakotwiczeniu, a zmiany docisku stopy nogi, na której stoimy, przenoszą się na miednicę i odwrotnie.

Nawet, jeśli spokojnie jesteś w stanie utrzymać równowagę bez podparcia, spróbuj wykonać tę pozycję opierając się o ścianę (fot.1). Chodzi o to, by poczuć docisk stopy do podłoża i działanie tej siły na miednicę. Następnie przyciśnij śródstopie do maty i rozłóż ciężar równomiernie na całej podeszwie stopy. Wyprostuj kolano napinając mięsień czworogłowy, czyli innymi słowy podciągając rzepkę kolanową w górę. Zegnij na chwilę kolano, by w ten sposób obniżyć środek ciężkości i zyskać stabilność, a następnie wyprostuj ponownie nogę.

Spójrz teraz na zgiętą nogę. Choć noga ta może wydawać się pasywna, to jednak zachodzą w niej bardzo ważne procesy mające wpływ na całokształt wykonania pozycji:

Tak więc właściwe ułożenie miednicy, od którego zależy ułożenie ciała w pozycji, jest efektem współdziałania różnych mięśni, które są odpowiedzialne za poruszanie bioder.

Kolejnym istotnym elementem w tej pozycji jest tułów. Przesuń tułów nieco do tyłu i staraj się zrównoważyć pracę prostowników grzbietu i mięśni lędźwiowych z pracą mięśni brzucha. Ściągnij łopatki w kierunku kręgosłupa i w dół pleców (fot.2). Unieś klatkę piersiową do góry (praca mięśni piersiowych).

Ruch ściągania łopatek

Właściwie wykonana pozycja zakłada następujące ułożenie poszczególnych partii ciała:

Przygotowanie do pozycji

Dla utrzymania równowagi użyj krzesła lub ściany. Ręce połóż na biodrach, a następnie unieś do góry ponad głowę. Aby lepiej przygotować się do pozycji, ćwicz Baddhakonasanę, by przygotować biodro uniesionej nogi do odprowadzenia do boku i rotacji na zewnątrz.

KROK 1 zegnij nogę, odprowadź do ją do boku i zrotuj na zewnątrz biodro ugiętej nogi. Aktywizowane są mięśnie lędźwiowe i ścięgna kolanowe.

Oznaczenie podstawowych ruchów w pozycji drzewa (vrksasana)

KROK 2. Aktywuj mięśnie czworogłowe, aby wyprostować nogę. Następuje automatyczne spięcie pośladków, kiedy balansujesz na jednej nodze. Jeśli mięsień pośladkowy nie będzie napięty, ciało przesunie się znad nogi, na której się opiera, co spowoduje, że miednica nadmiernie się przechyli. Stopa zgiętej nogi naciska na udo, przez co stabilizuje pozycję, a udem jednocześnie napieramy na stopę.

KROK 3 Wykorzystaj pracę napinaczy i mięśni pośladkowych ugiętej nogi, by odprowadzić nogę do boku i zrotować biodro na zewnątrz. Zaobserwuj, jak aktywacja tych grup mięśniowych stabilizuje biodro ugiętej nogi.

KROK 4 Praca rotatorów zewnętrznych pozwoli otworzyć biodra i stworzyć przestrzeń w przedniej części miednicy. Mięsień pośladkowy mniejszy działa stabilizująco na staw biodrowy.

KROK 5 napięcie mięśnia strzałkowego stojącej nogi powoduje równomierne rozłożenie ciężaru ciała na stopie. Balansowanie na jednej nodze pokazuje złożoną interakcję, jaka zachodzi między mięśniami odpowiedzialnymi za docisk śródstopia do podłoża, mięśniami odpowiedzialnymi za wydłużanie wewnętrznej krawędzi stopy i mięśniami, które sterują wydłużaniem kostki. Mięsień piszczelowy odpowiada natomiast za łuk podłużny stopy, a mięśnie palców zapewniają stabilność w pozycji.

praca-nogi-wyprostowanej-w-pozycji-drzewavrksasanie

PODSUMOWANIE

Połącz pracę wszystkich części ciała w tej pozycji od podstawy aż po czubki palców dłoni.

Vrksasana (pozycja drzewa) w pełnej wersji

Vrksasana (pozycja drzewa) w pełnej wersji

Asany stojące, Ilustrowany atlas asan, Vrksasana (pozycja drzewa) w ujęciu anatomicznym, Wszystkie wpisy , , ,