Dlaczego warto stosować paski w Vajrasanie?
Metoda Iyengara dostarcza nam mnóstwo sposobów na wykonanie pozycji nawet w przypadku niedostatecznej elastyczności. Dzięki pomocom do jogi każdy może spróbować swoich sił i wejść nawet do bardziej zaawansowanej pozycji. Poza tym na wstępie praktyki pomoce ułatwiają nam prawidłowe ustawienie ciała.
Doskonałym przykładem zastosowania pomocy jest pozycja Vajrasany wykonana z dwoma paskami, które w sposób siłowy pozwolą “nauczyć” prawidłowego ułożenia nóg. Nasze ciało, podobnie jak umysł, ma swego rodzaju pamięć.W początkowej fazie praktyki możemy przy pomocy pasków nauczyć nasze nogi i kostki prawidłowego ułożenia, nadać pewne ramy pozycji, do których ciało się przyzwyczai i będzie automatycznie ustawiać się prawidłowo bez korzystania z pomocy z zewnątrz.
W filmie Jak wykonać pozycję Vajrasany pokazywałam już, jak założyć paski. Zainteresowanych odsyłam do video lekcji.
Jak działa pasek wokół kolan ?
Pasek na kolanach obejmuje kolana od góry i umieszczony jest na twardej, kostnej, części kolan, nie schodzi na mięsień czworogłowy, ale i nie obejmuje kolana od przodu.
- Umożliwia ustawienie zewnętrznego i wewnętrznego kolana w tej samej odległość od podłoża zapobiegając tym samym przetaczaniu się kolan na boki – dążymy to tego, by zewnętrzne uda uniosły się do góry, a wewnętrzne kolana skierowały się w dół, dzięki czemu obciążenie na wewnętrznym i zewnętrznym kolanie jest równe.
- Pasek działa w sposób bardziej fizyczny, zabierając zewnętrzne kolana do góry. To siłowe rozwiązanie dodatkowo wzmacnia ruch zewnętrznego kolana ku górze; Mimo że pasek ustawiony na twardych strukturach kolan . to jednak zabiera również mięśnie od zewnątrz do środka.
- Rotacja ud do wewnątrz w Vajrasanie i spięcie ich paskiem dodatkowo rozluźnia rejon krzyża i stawów krzyżowo-biodrowych. Im bardziej kolana zbliżają się do siebie, tym bardziej rozszerzają się rejony dolnych pleców, co ma duże znaczenie dla osób z problemami kręgosłupa
Jak działa pasek wokół stóp?
Pasek na kostkach obejmuje kostki na tyle ciasno, by zebrać je do wewnątrz, ale jednocześnie pozostawiając na tyle dużo luzu, by umożliwić bezbolesne wytrwanie w pozycji. Pamiętajmy, ze kolana i kostki “rozejdą” się na boki, gdy usiądziemy już w Vajrasanie, nie ściągajmy więc pasków zbyt mocno.
- Zbliża wewnętrzne kostki do siebie
- Umożliwia ustawienie stawu skokowego w linii z kolanem, co nie jest możliwe, gdy kostki przekręcają się na zewnątrz
- Wymusza rozciągnięcie w rejonie śródstopia sprzyjając ustawieniu kolana w linii ze stawem skokowym
Początkowo z pewnością użycie pasków będzie wywoływać dyskomfort, gdyż rejon naszych kostek to sztywne struktury, które trudno rozbić. Elastyczność tych obszarów zwiększa się stosunkowo ciężko, ale regularna praktyka pozycji z użyciem pasków na pewno przyzwyczai ciało do prawidłowego ułożenia.
Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Joga jako sposób na leczenie i profilaktykę, Wszystkie wpisy
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
[…] Przywraca ruchomość stawów w stopach (zob. wpis Dlaczego warto stosować paski w Vajrasanie?) […]