Dlaczego warto stosować paski w Vajrasanie?

Metoda Iyengara dostarcza nam mnóstwo sposobów na wykonanie pozycji nawet w przypadku niedostatecznej elastyczności. Dzięki pomocom do jogi każdy może spróbować swoich sił i wejść nawet do bardziej zaawansowanej pozycji. Poza tym na wstępie praktyki pomoce ułatwiają nam prawidłowe ustawienie ciała.

Doskonałym przykładem zastosowania pomocy jest pozycja Vajrasany wykonana z dwoma paskami, które w sposób siłowy pozwolą “nauczyć” prawidłowego ułożenia nóg. Nasze ciało, podobnie jak umysł, ma swego rodzaju pamięć.W początkowej fazie praktyki możemy przy pomocy pasków nauczyć nasze nogi i kostki prawidłowego ułożenia, nadać pewne ramy pozycji, do których ciało się przyzwyczai i będzie automatycznie ustawiać się prawidłowo bez korzystania z pomocy z zewnątrz.

W filmie Jak wykonać pozycję Vajrasany pokazywałam już, jak założyć paski. Zainteresowanych odsyłam do video lekcji.

Jak działa pasek wokół kolan ? vajrasana z paskiem na kolanach

Pasek na kolanach obejmuje kolana od góry i umieszczony jest na twardej, kostnej, części kolan, nie schodzi na mięsień czworogłowy, ale i nie obejmuje kolana od przodu.

Jak działa pasek wokół stóp? vajrasana z paskiem na kostkach

Pasek na kostkach obejmuje kostki na tyle ciasno, by zebrać je do wewnątrz, ale jednocześnie pozostawiając na tyle dużo luzu, by umożliwić bezbolesne wytrwanie w pozycji. Pamiętajmy, ze kolana i kostki “rozejdą” się na boki, gdy usiądziemy już w Vajrasanie, nie ściągajmy więc pasków zbyt mocno.

vajrasana z paskiem na kostkach z bokuPoczątkowo z pewnością użycie pasków będzie wywoływać dyskomfort, gdyż rejon naszych kostek to sztywne struktury, które trudno rozbić. Elastyczność tych obszarów zwiększa się stosunkowo ciężko, ale regularna praktyka pozycji z użyciem pasków na pewno przyzwyczai ciało do prawidłowego ułożenia.

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Joga jako sposób na leczenie i profilaktykę, Wszystkie wpisy , ,

  1. […] Przywraca ruchomość stawów w stopach (zob. wpis Dlaczego warto stosować paski w Vajrasanie?) […]