Yoga i Jiu Jitsu: naturalna symbioza

Yoga i Jiu Jitsu: naturalna symbioza

Ponieważ nie mam na nazwisko Gracie i nie zacząłem trenować, gdy miałem pięć lat, musiałem ciągle i nieustannie szukać treningów uzupełniających, które poprawiłyby moją technikę i pozwoliłyby mi doścignąć moich brazylijskich rywali.
Ze wszystkich dodatkowych systemów i metod, jakie wykorzystywałem, aby poprawić swoje umiejętności w jitsu jiu, uważam jogę za zdecydowanie najbardziej skuteczną. Do tego stopnia, że wyeliminowałem prawie wszystkie inne aktywności uzupełniające z mojego reżimu treningowego m.in. ćwiczenia z kettlami, podnoszenie ciężarów, pływanie i wspinaczkę. Nie twierdzę, że to nie są dobre sposoby, aby poprawić swoje osiągnięcia w jiu jitsu. Mówię tylko, że w tym momencie osiągam większe rezultaty inwestując swój ograniczony czas w praktykę jogi.

Skojarzenie z Gracie

Na samym początku mojej kariery jednym z pierwszych filmów, jakie obejrzałem, był „Choke”, dokument o Rickson’ie Gracie. Byłem całkowicie zaskoczony poziomem gracji, równowagi i siły, które Rickson wnosił do swojej praktyki jiu jitsu.
Byłem też zdumiony wydolnością fizyczną uzyskaną dzięki kontroli oddechu i równowagą, które prezentował podczas swoich sesji treningowych. Później dowiedziałem się, że było to efektem stosowania zaawansowanych technik jogi i zrozumiałem, że Rickson zawdzięcza dużą część swoich legendarnych umiejętności umiejętnościom z zakresu jogi.
Zasiało to ziarno w mojej głowie, i choć nie brałem jogi poważnie do pewnego momentu kilka lat później, instynktownie wiedziałem, że coś w tym jest.

Czym jest joga?

Joga to powszechnie używany termin dla określenia fizycznych, psychicznych i duchowych aspektów, które wywodzą się z Indii. To bardzo złożony i zróżnicowany system obejmujący wiele różnych aspektów ludzkiego doświadczenia.
Najczęściej praktykowane rodzaje jogi na Zachodzie, z którymi można się spotkać w klubach fitness, wywodzą się z „hatha” jogi. Można zatem powiedzieć, że Ashtanga, Iyengar, Bikram i większość innych stylów, jakie możesz znać, kwalifikują się pod pojęcie „Hatha Jogi”. W niniejszym artykule będziemy odwoływać się głównie do hatha jogi.
Ten rodzaj jogi w dużej mierze obejmuje asany, czyli pozycje ciała i postawy, które utrzymywane są w trakcie praktyki, a vinyasa z kolei oznacza określoną sekwencję ruchów zsynchronizowanych z oddechem wykorzystywanych przy przejściach między wykonywanymi asanami.

W jaki sposób może to pomóc w praktyce jiu jitsu?

Wydaje się, jakby sztuka jiu jitsu i joga zostały stworzone tak, aby wzajemnie się uzupełniać. Jest tak wiele podobieństw między nimi. Nic w tym dziwnego, bowiem oba systemy mają korzenie w buddyzmie i starożytnych Indiach.
Poza udowodnionym wpływem na złagodzenie depresji, obniżenie wysokiego ciśnienia krwi i na złagodzenie wielu innych dolegliwości, joga pomoże również w Twojej praktyce ju jitsu na wiele sposobów, których kilka przedstawiam poniżej:

Poprawa poczucia równowagi

Jiu jitsu często przyczynia się do wad postawy i nierównowagi mięśniowej.
Jest pewien skrót w dziedzinie nauki zajmującej się sportem o nazwie „SAID”. To oznacza Specyficzną Adaptację do Stawianych Wymagań. Termin ten odnosi się do obserwacji, według której ciało dość szybko dostosowuje się do pozycji lub działań, które najczęściej wykonuje. Jednym z najczęstszych „wymagań” w jiu-jitsu jest spięcie mięśni. Kiedy jesteś w gardzie, atakujesz z pozycji bocznej, z pleców i w wielu innych pozycjach, twoje ciało jest napięte.
Górna część pleców jest często zaokrąglona, gdy trzymasz przeciwnika, zginacze bioder zwykle są ściśnięte, ponieważ kolana podciągnięte są do klatki piersiowej, a jeśli chodzi o szyję i ramiona – cóż, jeśli trenujesz już jakiś czas, wiesz, o czym mówię. To nadmierne spięcie jest jeszcze bardziej wyraźne w podstawowych pozycjach obronnych, jak pozycja żółwia (co ciekawe, proces starzenia charakteryzuje się również skurczami – to dlatego starsi ludzie zaczynają się pochylać).
Regularna praktyka asan i różnych vinyas jest najlepszym lekarstwem, jakie znalazłem na ten brak równowagi ze względu na ich dwojakie działanie: wydłużające i otwierające ciało. Dodatkowo poprawi się wiele Twoich chwytów. Zauważ, że wiele chwytów wykańczających w jiu-jitsu wymaga nadmiernej ekspansji z centrum (np. balacha – zaokrąglasz plecy i przesuwasz biodra do przodu, aby zastosować dźwignię). Bardzo często skuteczność tych ruchów jest ograniczona właśnie z powodu wspomnianego wyżej braku równowagi i możesz przekonać się, jak ćwiczenia jogi pomogą Ci zwiększysz Twoją moc.

Poprawa elastyczności

Nigdy nie byłem szczególnie elastyczny. Zawsze patrzyłem na bardziej giętkie osoby trenujące jiu jitsu zarówno z podziwem, jak i zazdrością. Wszyscy wiemy, że są faci, którzy potrafią powalić przeciwnika owijając go nogą wokół talii z dosiadu.
Jakieś trzy lata temu, kiedy skończyłem 30 lat, obiecałem sobie, że zrobię wszystko, aby stać się elastyczny. Sprawdziłem kilka metod rozciągania i okazało się, że niewiele z nich było w stanie poprawić moją giętkość tak szybko i w takim zakresie, jak joga.
Mimo, że obejdziesz się w jiu jitsu bez elastyczności, to jednak jest to atrybut, który niewątpliwie może przynieść korzyści. Im większy zakres ruchu w stawach, tym więcej możliwości będziesz miał w każdej pozycji. W rzeczywistości niektóre aspekty jiu jitsu mogą być dla ciebie całkowicie niedostępne, jeśli nie wypracujesz wymaganej elastyczności, czego dobrym przykładem jest gumowa garda.

Nick Gregoriades w pozycji kobry

Nick Gregoriades w pozycji kobry. Pozycja kobry pomaga korygować nierównowagę poprzez „otwarcie” przodu ciała.

Zwiększona siła i równowaga

Rodzaj siły wypracowanej przez praktykę jogi jest inny niż wszystko, czego do tej pory doświadczyłem. W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie ” silnego trzonu” stało się popularne w treningu sportowym, ale joga w tym zakresie idzie dalej.
Sumienna praktyka rozwija to, co nazywam „inteligentną siłą”. Nie tylko ćwiczy centralny układ nerwowy w rozgrzewaniu mięśni w odpowiedniej kolejności, ale także uczy, które mięśnie zaangażować tak, aby utrzymać odpowiednią postawę i sprawnie przemieszczać się w przestrzeni. A wszyscy wiemy, że dobra postawa i sprawne ruchy to cechy najlepszego wojownika jiu jitsu.
Ponadto utrzymanie asan rozwija wytrzymałość mięśniową, która doskonale nadaje się do napięć izometrycznych stosowanych w dźwigniach i duszeniach. I choć uelastycznia i wzmacnia mięśnie, joga nie powoduje nadmiernego ich przerostu. Zbyt duża masa mięśniowa nie jest wskazana w jiu jitsu, ponieważ spala szybko tlen i hamuje ruch. Regularna praktyka (w połączeniu z dobrą dietą) przywróci optymalny poziom tkanki mięśniowej.
Mój pierwszy trener mawiał, że jedną z najlepszych rzeczy dla zawodnika jest równowaga. Z biegiem lat zrozumiałem, jak wiele prawdy jest w tym stwierdzeniu. Joga przyczynia się w szczególności do rozwoju zmysłu równowagi. Wiele asan stojących wykonywanych jest jednostronnie (na jednej nodze), co nie tylko poprawia stabilność, ale również siłę wymaganą w sporcie. Widywałem zawodowych sportowców, dla których najprostsze z tych pozycji stanowiły wyzwanie. Ich opanowanie znacznie poprawi Twoją technikę czyniąc Cię trudniejszym do pokonania. Poprawi również technikę padów i przewrotów.

Świadomość ciała i kontrola oddechu

Twoje ciało jest narzędziem, dzięki któremu możesz kreować swoją technikę jiu-jitsu, a im więcej o nim wiesz i im skuteczniej nim pracujesz, tym lepszy będziesz na macie. Wzrost świadomości ciała zdobyty dzięki praktyce jogi jest nie do przecenienia.
Jednym z najlepszych sposób, by to osiągnąć, jest kontrola oddechu. Vinyasy nauczą Cię, jak koordynować ruchy i oddech, a jogiczne techniki, takie jak pranayama, pozwolą Ci zaangażować przeponę i wykorzystywać pełną pojemność Twoich płuc. To znacznie poprawi wytrzymałość przy przewrotach.

Doskonalenie umysł

Oprócz licznych korzyści fizycznych, joga przynosi również pozytywne efekty psychiczne.
Niektóre z trudniejszych asan wymagają ogromnej koncentracji, a synchronizacja ruchu i oddechu podczas wykonywania vinyas ćwiczy skupienie i spokój umysłu, które są nieocenione w ferworze walki. Zauważyłem również, że sanskryckie nazwy poszczególnych asan oraz ich prawidłowe wykonanie pokrywa się z nauką technik BJJ.

Od czego zacząć?

Domyślam się, że niektórzy z was myślą sobie teraz „jestem za stary, aby zacząć”. Rozumiem to. Miałem to samo uczucie odnośni BJJ, kiedy zaczynałem w wieku 19 lat. Ale jest takie chińskie powiedzenie: ” Najlepszy moment, żeby zasadzić drzewo był 20 lat temu. Drugi najlepszy moment jest teraz „.
Podejmij ryzyko, wyjdź ze strefy komfortu i spróbuj jogi. Ja osobiście nie polecam treningu na własną rękę z wykorzystaniem książek lub filmów, chyba że masz już wysoki poziom świadomości swojego ciała i doświadczenie w ćwiczeniach fizycznych. Joga może być niebezpieczna, jeśli jest praktykowana niewłaściwie i dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy instruktora, zwłaszcza, jeśli jesteś początkujący.
Istnieje wiele różnych rodzajów jogi, ale najważniejsze z nich to:

Iyengar

Styl ten skupia się na ustawieniu ciała w różnych asanach. Często wykorzystuje rozmaite pomoce lub „propsy”, aby dopasować pozycje dla początkujących i mniej elastycznych osób. Niewiele jest vinyas między pozycjami.
Metoda ta sprzyja: przywróceniu równowagi mięśniowej, koryguje wady postawy, przeznaczona dla osób mniej wysportowanych.

Vinyasa

Vinyasa joga, w której ruch jest skoordynowany z oddechem, to termin o szerokim znaczeniu. Ten styl jest czasami nazywany również joga flow, ze względu na płynność, jaka towarzyszy wykonywanym asanom, które zaczynają przypominać taniec.
Osobiście uważam zajęcia vinyasa jogi za jedne z najbardziej wymagających. Podoba mi się fakt, że każde zajęcia są inne, a tempo i intensywność zbliżone do Jiu Jitsu.
Metoda ta sprzyja: budowaniu wytrzymałości mięśniowej, zwiększaniu elastyczności dynamicznej.

Ashtanga

Jest to forma vinyasy charakteryzująca się znacznie bardziej usystematyzowanymi sekwencjami do tego stopnia, że każde zajęcia są prawie identyczne. Jest to bardzo skuteczna metoda, ale niektórych może nudzić brak różnorodności.
Wykorzystuje bardzo charakterystyczną formę techniki oddechowej o nazwie „ujjayi”, która znajduje zastosowanie w BJJ.
Metoda ta sprzyja: kontroli oddechu, poprawie koordynacji i pamięci.

Bikram / ‚Hot’ Joga

Głównym czynnikiem wyróżniającym Bikram jest to, że odbywa się ona w ogrzewanym pomieszczeniu. Ten i inne style „hot jogi” stały się ostatnio bardzo popularne. Z powodu ciepła i wilgoci, Bikram może być nieco ekstremalna i nie polecałbym jej komuś w złej kondycji.
Chociaż uważam, że inne style hatha jogi są lepsze, myślę, że dyskomfort spowodowany wilgocią ma pozytywny wpływ na rozwój siły psychicznej, co może znaleźć przełożenie również na BJJ.
Metoda ta sprzyja: koncentracji, redukcji tkanki tłuszczowej.

Z czego musisz zdawać sobie sprawę?

Podobnie jak są kiepscy instruktorzy jiu jitsu, tak samo i bywają trzeciorzędni nauczyciele jogi. Unikałbym zbyt komercyjnych szkół jogi. Wypróbuj kilka różnych typów zajęć i instruktorów. Będziesz instynktownie wiedzieć, które z nich przynoszą Ci więcej korzyści.
Musisz również zdawać sobie sprawę z tego, że będziesz miał tendencję do forsowania się zbyt mocno podczas zajęć. To typowe dla trenujących jiu jitsu, których charakteryzuje podejście do treningu w myśl zasady ” silniej, szybciej, mocniej”. Joga nie działa w ten sposób. Intensywność jest dobra, ale ból nie. Pamiętaj, ścieżka jogi jest taka sama, jak osoby trenującej jiu jitsu; to podróż na całe życie i nie ma mowy o pośpiechu.
Jestem pewien, że staranna i spójna praktyka jogi pomoże Ci stać się lepszym chwytaczem i szczęśliwszym, zdrowszym człowiekiem. Spróbuj, a jestem pewien, że będziesz zaskoczony, jak dobrze joga integruje się z Twoją praktyką jiu jitsu.
Namaste!

Tekst w oryginale: http://www.jiujitsubrotherhood.com/2013/05/yoga-jiu-jitsu-a-natural-symbiosis/
Aktualności, Wywiady i ciekawostki