Jak zorganizować przestrzeń do jogi w domu?

Jak zorganizować przestrzeń do jogi w domu?

Stworzenie przyjemnego, wygodnego miejsca do ćwiczenia jogi sprawi, że Twoja praktyka stanie się pełniejsza i bardziej satysfakcjonująca.
jak zorganizowac przestrzen do jogi w domu

Nic dziwnego, że joga stała się tak popularna w dzisiejszych czasach. Spośród wielu innych powodów na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to idealny sposób na zachowanie kondycji dla ludzi, dla których fitness czy ćwiczenia siłowe są (już) zbyt wymagające. Godzina jogi dziennie przyniesie Ci zaskakujące korzyści fizyczne – wytrzymałość, elastyczność i zdrowe serce. Ale to właśnie korzyści duchowe, psychiczne sprawiają, że joga to idealne ćwiczenia w naszym zabieganym, współczesnym życiu. Regularna praktyka nie tylko uwalnia napięcia, które buduje się w ciągu dnia, ale faktycznie pozwala nam wzmocnić się (fizycznie, psychicznie i duchowo), aby radzić sobie z codziennym stresem w bardziej zdrowy sposób.

Wiele z nas ćwiczy jogę w grupie na zajęciach, ale korzystne jest też uzupełnienie regularnych zajęć praktyką w domu.

Aby praktykować jogę w domu wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to mata i wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie poruszać się w zakresie 360 stopni. Czy jest to oddzielny pokój, czy też mały kącik, który można przeznaczyć na jogę, z każdego miejsca można stworzyć zachęcającą, wygodną przestrzeń, dzięki której Twoja praktyka stanie się bardziej intymna.

W co się ubrać ?

Po pierwsze, należy rozważyć strój do jogi. Luźny, bawełniany T-shirt lub spodnie do jogi są idealne, ponieważ zrobione są z materiału przepuszczającego powietrze i pozwalają na nieskrępowane ruchy. Niektórzy wolą części garderoby podkreślający sylwetkę, przylegające do ciała, ponieważ pozwalają z łatwością skontrolować ułożenie ciała w pozycji.

Podłoga
20131023_0922461

Idealnie, jeśli Twoja przestrzeń do jogi ma twardą podłogę z materiałów takich jak drewno, które sprawiają, że łatwiej utrzymać równowagę w pozycjach. Ponadto drewno czy kamień, pozwalają na bliższy kontakt z ziemią, co wzmacnia duchowy aspekt praktyki.

Posprzątaj!
jak zorganizowac przestrzen do jogi w domu

Usuń wszystkie zbędne przedmioty z przestrzeni przeznaczonej na jogę. Zrezygnuj z ozdób na ścianach lub zawieś proste, nieskomplikowane obrazy, ryciny wpisujące się w klimat jogi. Unikaj jaskrawych kolorów, które mogą przeszkadzać w koncentracji. Zawieś lustro, które pomoże Ci sprawdzić Twoją postawę w trakcie praktyki

Oświetlenie

Oświetlenie powinno być łagodne i uspokajające. Naturalne światło słoneczne jest optymalne, ponieważ pobudza nas (zwłaszcza w zimie, gdy brak światła słonecznego ma wpływ zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie). Ale jeśli słońce świeci zbyt mocno, zdecyduj się na delikatne zasłony. Wieczorami lub jeśli nie masz okna w swojej przestrzeni, zapal świece. Unikaj ostrego, sztucznego światła fluorescencyjnego.

Temperatura

Pomieszczenie do jogi powinno być przyjemnie ciepłe. Zwłaszcza po praktyce, gdy wyciszamy się w Savasanie, organizm jest bardziej narażony na przeciągi i chłód (ciężko odpocząć w pozycji, kiedy trzęsiemy się z zimna). W jodze pracujemy z głębokimi mięśniami, dlatego gwałtowne obniżenie temperatury czy to poprzez podmuch wiatru z zewnątrz, czy przez klimatyzację, może się źle skończyć dla naszego organizmu. Poza tym pocąc się uwalniamy ciało od toksyn. Ale nawet łagodna sesja jogi powinny być wykonana w ciepłym pomieszczeniu.
jak zorganizowac przestrzen do jogi w domu

Staraj się zlokalizować przestrzeń do jogi z dala od centrum życia rodzinnego. Miejsce to powinno być Twoim schronieniem, a nie małą wyspą na morzu chaosu i hałasu. Jeśli nie możesz przeznaczyć całego pokoju na praktykę, spróbuj przynajmniej otoczyć przestrzeń parawanem. Przekonasz się, że Twój umysł automatycznie zacznie przestawiać się na tryb relaksu, jak tylko przekroczysz próg swojej przestrzeni do jogi.

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy, Wywiady i ciekawostki