Jak prawidłowo ułożyć stopy w tadasanie (pozycji góry)? (VIDEO)
Diabeł tkwi w szczegółach
Tadasana jest pozycją podstawową i wyjściową. I choć wielu może wydawać się prostą do wykonania (cóż skomplikowanego może być w staniu), to jednak kryje ona w sobie mnóstwo detail, którym warto poświęcić trochę uwagi. Z niewłaściwych nawyków i błędów wynikają najczęściej nasze wady postawy. Na co dzień nie przywiązujemy zbytniej wagi do tego, jak stoimy. A okazuje się, że często przenosimy nieświadomie ciężar ciała na jedną nogę, wypychamy brzuch, garbimy się itd. Doskonała równowaga w pozycji jest trudna do utrzymania. Zauważysz to sam kiedy stojąc prosto zamkniesz oczy. Zamiast stać nieruchomo, zaczniesz się chwiać na boki. Opanowanie sztuki stania prosto, w pełni wyciągniętym i z rozszerzoną klatką piersiową wymaga czasu, ale jak już się tego nauczysz, wykonanie innych pozycji będzie bardziej harmonijne.
Zacznij od podstaw
W tadasanie to stopy mają kluczowe znaczenie. Od nich wszystko się zaczyna. W zasadzie jeśli stopy ustawione są poprawnie, można powiedzieć, że ciało samo ułoży się prawidłowo. Naszym celem jest uzyskanie równomiernego rozkładu ciężaru ciała na obu stopach. Stopy powinny możliwie jak największą powierzchnią stykać się matą. Utrzymanie stóp zupełnie płasko jest trudnym zadaniem zwłaszcza w pozycjach, w których nogi nie są połączone, jak np. w pozycji trójkąta, czy wojownika. Stopa znajdująca się z tyłu bardzo “chętnie” odrywa się od podłoża. Dlatego tak istotne jest przyswojenie sobie podstaw odpowiedniego ułożenia stóp już na samym początku nauki. Jak wiadomo solidny fundament to podstawa mocnej konstrukcji.
- Wchodząc do pozycji skieruj swoją uwagę do stóp.
- Sprawdź, czy wewnętrzne kostki stykają się ze sobą (na potrzeby lepszej prezentacji poniżej zdjęcie stóp rozstawionych na szerokość bioder
- Dociśnij nasadę dużego palca. Docisk nasady dużego palca wymaga zaangażowania pracy mięśni, która pozwala na dociśnięcie także pozostałych trzech istotnych punktów stopy – małego palca oraz zewnętrznej i wewnętrznej pięty. Wywołaniu tej pracy służy właśnie uniesienie do góry wszystkich palców stóp. Zwróć szczególną uwagę na mały palec. Jego uniesienie i wyciągnięcie powoduje zaangażowanie mięśnia strzałkowego, co pozwoli wycofać zewnętrzną piętę.
- Dociśnij wewnętrzną pietę i unieś wewnętrzny łuk stopy. Nie odrywając nasady dużego palca unoś pracą mięśni wewnętrzną kostkę/ wewnętrzny łuk stopy.
- Unieś i rozszerz palce stóp (zob. załączony film).W tym celu na chwilę unieś palce do góry. Ruch ten umożliwi wydłużenie i rozszerzenie nie tylko palców, ale i nasady stóp. Dążenie do równowagi między pracą małego i dużego palca powoduje powstanie łuku poprzecznego przebiegającego przez podbicie palców. Rozszerzając palce dociśnij do podłogi zewnętrzną piętę. Pozwoli to zachować równowagę między zewnętrzną, a wewnętrzną pietą w momencie unoszenia wewnętrznej kostki. Zauważ, że wewnętrzne łuki stóp się unoszą i wydłuża się śródstopie. Automatycznie za tym ruchem unoszą się rzepki kolan. Następnie opuść rozszerzone i wydłużone palce stóp na ziemię. Utrzymuj dynamikę pracy podbicia dużego palca i zewnętrznej pięty, co pozwoli prawidłowo ustawić centralną część łuku stopy.
- Stań równomiernie na obu nogach starając się myśleć o 4 punktach w stopie, jako o podstawie umożliwiającej ci stabilne przytwierdzenie do podłoża. Od tego momentu Twoja praca polegać będzie na utrzymywaniu docisku wewnętrznej pięty przy jednoczesnym rozszerzaniu i dociskaniu do podłogi palców stóp (być może pomocnym będzie wyobrażenie sobie palców, jako promieni światła rozchodzących się na boki). To jest ten moment w pozycji, w którym starasz się utrzymać równowagę, równomierny rozkład ciężaru ciała, na czterech punktach umieszczonych w stopie.Zwróć szczególną uwagę na związek między dociskaniem (i wycofaniem) wewnętrznej pięty i dociskiem nasady małego palca. Aktywizowany w ten sposób mięsień strzałkowy pozwala ci wycofać zewnętrzną piętę.Bardzo obrazowego porównania użył Doug Keller w swojej książce „Hatha Yoga in the Anusara Style” przyrównując cztery punkty stopy do kół samochodu. Zarówno koła, jak i nasze punkty odniesienia, muszą być wyważone i charakteryzować się dobrą przyczepnością. Poza tym koła muszą być wyważone i ustawione każde z osobna, jak i w stosunku do siebie. Ustawianie i docisk stóp (kół) do podłoża to jedno, ale równie istotne jest ustawianie ich względem siebie nawzajem. Kto ma samochód, ten na pewno wie, że niewyważone koła przyczyniają się do szybszego i nierównomiernego zużycia bieżnika, a nawet do uszkodzenia zawieszenia. Podobnie jest ze stopami.
Powyższe ruchy spróbuj przećwiczyć także w innych pozycjach, jak np. Prasarita padottanasana lub Utkatasana, czy też w pozycjach, gdzie stoisz na jednej nodze, jak Vrksasana czy Garudasana.
Nasze stopy są bardzo ważne w praktyce jogi. Zwracaj na nie szczególną uwagę. To one stanowią podstawę wielu pozycji, pozwalają zachować równowagę, a umiejętna ich praca koryguje wady postawy.
* Doug Keller: Hatha Yoga in the Anusara Style, Do Yoga Productions 2001-2003 Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy
Ostatnie komentarze