Jak prawidłowo ułożyć stopy w tadasanie (pozycji góry)? (VIDEO)

Diabeł tkwi w szczegółach

Tadasana jest pozycją podstawową i wyjściową. I choć wielu może wydawać się prostą do wykonania (cóż skomplikowanego może być w staniu), to jednak kryje ona w sobie mnóstwo detail, którym warto poświęcić trochę uwagi. Z niewłaściwych nawyków i błędów wynikają najczęściej nasze wady postawy. Na co dzień nie przywiązujemy zbytniej wagi do tego, jak stoimy. A okazuje się, że często przenosimy nieświadomie ciężar ciała na jedną nogę, wypychamy brzuch, garbimy się itd. Doskonała równowaga w pozycji jest trudna do utrzymania. Zauważysz to sam kiedy stojąc prosto zamkniesz oczy. Zamiast stać nieruchomo, zaczniesz się chwiać na boki. Opanowanie sztuki stania prosto, w pełni wyciągniętym i z rozszerzoną klatką piersiową wymaga czasu, ale jak już się tego nauczysz, wykonanie innych pozycji będzie bardziej harmonijne.

Zacznij od podstaw

W tadasanie to stopy mają kluczowe znaczenie. Od nich wszystko się zaczyna. W zasadzie jeśli stopy ustawione są poprawnie, można powiedzieć, że ciało samo ułoży się prawidłowo. Naszym celem jest uzyskanie równomiernego rozkładu ciężaru ciała na obu stopach. Stopy powinny możliwie jak największą powierzchnią stykać się matą. Utrzymanie stóp zupełnie płasko jest trudnym zadaniem zwłaszcza w pozycjach, w których nogi nie są połączone, jak np. w pozycji trójkąta, czy wojownika. Stopa znajdująca się z tyłu bardzo “chętnie” odrywa się od podłoża. Dlatego tak istotne jest przyswojenie sobie podstaw odpowiedniego ułożenia stóp już na samym początku nauki. Jak wiadomo solidny fundament to podstawa mocnej konstrukcji.

Powyższe ruchy spróbuj przećwiczyć także w innych pozycjach, jak np. Prasarita padottanasana lub Utkatasana, czy też w pozycjach, gdzie stoisz na jednej nodze, jak Vrksasana czy Garudasana.

Nasze stopy są bardzo ważne w praktyce jogi. Zwracaj na nie szczególną uwagę. To one stanowią podstawę wielu pozycji, pozwalają zachować równowagę, a umiejętna ich praca koryguje wady postawy.

* Doug Keller: Hatha Yoga in the Anusara Style, Do Yoga Productions 2001-2003

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy ,