W jaki sposób udoskonalić wykonanie prawie każdej asany?

Każdy z nas ma inne ciało i tym samym inaczej wyglądają asany w wykonaniu różnych ludzi. Przykładowo u osób z silną skoliozą plecy w psie z głową w dół nie są płaskie i proste, a raczej przechylone w jedną stronę. I osoba taka nie jest w stanie inaczej wykonać pozycji. Jednakże nawet praktykujący z wadami postawy mogą udoskonalić wykonanie asan.

Niezależnie od Twoich uwarunkowań fizycznych, możesz zastosować się do kilku podstawowych wskazówek, które są pomocne dla każdego. Dzięki nim poprawisz swoją postawę nie tylko na zajęciach jogi, ale także w życiu codziennym.

 Najważniejszy jest kontakt z ziemią

Zwłaszcza w pozycjach stojących ważne jest stabilne i wygodne ułożenie ciała. Wyobraź sobie, że twoja stopa ma cztery punkty: prawą i lewą stronę pięty i po jednym punkcie na podbiciu małego i dużego palca. Cały czas staraj się dociskać te cztery punkty mocno do podłoża. Lekko unieś łuk stopy. Potraktuj takie ułożenie ciała jako swój stabilny fundament. Przecież dom wybudowany na niestabilnym podłożu w końcu się zawali.

Przeciwdziałaj grawitacji i wydłużaj kręgosłup

Na pewno większość z Was słyszała jak mantrę w dzieciństwie słowa rodziców czy nauczycieli: wyprostuj się! siedź prosto! Minęło kilka lat i pewnie słyszcie to samo na zajęciach jogi, tyle że w nieco innej formie: wydłuż kręgosłup, wyciągnij się w górę. Kręgosłupa, zwłaszcza w górnej części klatki piersiowej, jest często lekko zakrzywiony. Gdy się wyciągamy, czujemy, że wykonanie asan jest łatwiejsze i lepiej odczuwamy pożądany efekt. Szczególnie łatwo jest nam wydłużać się podczas wdechu.

Rozluźnij ramiona

Ćwicząc asany zawsze oddalaj ramiona od uszu. Większości pozycji wymaga rozluźnionych ramion, dlatego staraj się je opuszczać z każdym wydechem.

Pozbądź się o lordozy

Wiadomo, że nie jest to łatwe na początku, ale na pewno się opłaca. Opuść kość ogonową w dół, a kość łonową unieś do góry. Pozwoli to wydłużyć dolną część pleców. Często jednak odcinek piersiowy zbyt mocno wysuwa się do przodu i tworzy się napięcie między łopatkami. Postaraj się więc unosić klatkę piersiową i jednocześnie żebra poniżej klatki piersiowej kierować do tyłu tak, aby kręgosłup w tym miejscu nie wykrzywiał się do przodu.

Aktywne i silne nogi

Wykorzystaj siłę nóg. Jeśli masz bardzo mobilne stawy kolanowe, czyli że gdy twoja noga jest wyprostowana, rzepka nie stanowi przedłużenia górnej i dolnej części nogi, ale jest nieznacznie przesunięta, wówczas utrzymuj kolana lekko zgięte. Napnij w szczególności mięśnie ud, aby ustabilizować, a tym samym ochronić kolana.

Silny trzon

Mula bandha i Uddijana Bandha ochraniają dolną część pleców, co ma szczególne znaczenie we wszystkich skłonach do przodu i wygięciach do tyłu. Mula bandha zwiększa stabilność miednicy poprzez skurcz mięśni dna miednicy. W Uddijana Bandha pociągamy pępek do tyłu i do góry, dzięki czemu trzymamy kręgosłup lędźwiowy stabilny i mamy pewność, że nie wejdziemy zbyt głęboko w pozycję.

Oddychasz jeszcze?

Jeśli nie, to znak, że przekroczyłeś swoje granice. Przerywany lub wymuszony oddech to sygnał, że czas na krótką przerwę w pozycji dziecka. Dopiero, gdy wyrównasz oddech, możesz ponownie wejść do pozycji. Jednolity i głęboki oddech Ujjayi pozwala rozprowadzić tlen w organizmie, a dzięki temu lepiej wykonać asanę i dłużej utrzymać pozycję.

Aktualności, Joga - pytania i odpowiedzi, Wszystkie wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: