David Garrigues o znaczeniu refleksji w praktyce jogi

David Garrigues o znaczeniu refleksji w praktyce jogi

………………………………………………

Sobotnia praktyka

Dobrze, dobrze. Wiem, że praktyka i sobota nie występują w jednym zdaniu. Ale chwileczkę, mam uczennicę, która podjęła się pisania do mnie w soboty na temat swojej praktyki, co nazywa ” sobotnią praktyką”. Może zwariowała, ale szczerze mówiąc przynajmniej mięśnie jej mózgu mają szanse na zakwasy! Dzieli się ze mną spostrzeżeniami, jakie miała w ciągu tygodnia. To uświadomiło mi znaczenie refleksji na temat praktyki własnej. Zachęcam do wygospodarowania sobie przestrzeni takiej, jak przeznaczenie jednego dnia w tygodniu na spisanie refleksji i spostrzeżeń, które przychodzą do was w ciągu tygodnia.

Ustalenie konkretnego dnia i zobowiązanie się do spisywania swoich myśli będzie stanowić dla Was wsparcie. Wejście w namacalny dialog z samym sobą dotyczący praktyki własnej stanowi nadrzędną wartość, która jest cenniejsza niż nieformalny stały dialog toczący się w głowie. Sobotnia praktyka pomoże Wam rozwinąć swoją bieżącą praktykę, a także może stać się kroniką, oznakowaniem różnych etapów nauki i doświadczenia, które zdobywasz. Da Wam możliwość spojrzenia wstecz, to źródło wiedzy, które później pozwoli Wam docenić to, gdzie się znaleźliście. To trochę jak robienie zdjęć, by cieszyć się nimi później.

Ćwiczenie, ćwiczenie i ćwiczenie bez refleksji oznacza pominięcie jednej z największych nagród za swoje wysiłki. Praktyka ma na celu dostarczyć  Wam wiedzę o sobie i nie dajcie się zwieść, że wiedza jest czymś odległym lub ezoterycznym. Praktyka daje doskonały punkt wyjścia do najbardziej ekscytującej, nieuchwytnej i zagadkowej gry: odpowiedzi na pytanie, kim jestem.

I co z tego, że nigdy nie dowiecie się, kim jesteście tak do końca. Jaka byłaby wtedy z tego zabawa? Zabawa polega na odkrywaniu tajemnicy samego siebie bez domagania się ostatecznych, jednoznacznych odpowiedzi. Kiedy spojrzycie na ścieżkę odkrywania siebie, zauważycie, że nie ma jednego „ja”. Ciągle się zmieniamy i pojawiają się nowe rzeczy w kwestii tego, kim jesteśmy, za każdym razem, gdy stajemy się medytacyjnie świadomi. I to jest właśnie cel praktyki-stać się medytacyjnie świadomym.

Dając sobie przestrzeń i czas na zastanowienie się i spisanie jakiegoś aspektu siebie, który się w nas przejawia,  jest darem, który możecie sobie ofiarować jako nagrodę, którą możecie się cieszyć. Ta sobotnia praktyka [przyp.tłum.] pomoże Wam przejść przez te momenty, kiedy zmuszacie się, by wejść na matę, bo zapominacie, że praktyka jest niczym więcej, jak zabawą i pozwoli Wam docenić cud każdej chwili.

Moja uczennica pisze do mnie, ale robi to dla siebie. Nie oczekuje odpowiedzi. Ponieważ wartość „sobotniej praktyki” odnajdziecie wyłącznie w sobie – to coś, co pochodzi od Was, jest realizowane przez Was i dla Was samych. Cieszę się z jej listów  i miło mi będzie, jeśli ktoś z Was podzieli się ze mną swoimi refleksjami i spostrzeżeniami zwłaszcza, jeśli listy do mnie pomogą Wam w systematycznym pisaniu w każdym tygodniu.

Przyjemności, OM!

David

……………………………..

Link to strony Davida: http://davidgarrigues.com/blog/?p=2367
O autorze: David Garrigues jest dyrektorem Szkoły Ashtanga Yoga w Filadelfii. Jest jednym z niewielu nauczycieli w USA, który uzyskał certyfikat uprawniający do nauczania Ashtangi od nieżyjącego już K Pattabhi Jois Sri.
Aktualności, O jodze bardziej osobiście..